دوشنبه / ۲۲ دی ۱۳۹۹ / ۲۰:۰۵
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۹۸۷۹
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
معاون سیاسی و اجتماعی استانداری:

باید برنامه ریزی لازم برای جوان نگه داشتن جمعیت و افزایش موالید توسط همه ارگانهای به صورت هماهنگ صورت گیرد .

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری گفت: فرمایش مقام معظم رهبری در مورد لزوم جوان نگه داشتن و افزایش موالید، دارای الزامات مهم در همه ابعاد اجتماعی ،فرهنگی و سیاسی و اقتصادی است که برنامه ریزی لازم توسط همه ارگانها به صورت هماهنگ باید در این زمینه بعمل آید.

(دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹) ۲۰:۰۵

به گزارش روابط عمومی استانداری ؛ جلسه شورای راهبردی جمعیت استان سیستان و بلوچستان به ریاست کوثری معاون سیاسی و اجتماعی استانداری و با حضور اعضای این شورا صبح روز دوشنبه در سالن معاونت سیاسی و اجتماعی برگزار گردید.

کوثری معاون سیاسی و اجتماعی استانداری در این جلسه بیان داشت: سیاست جمعیتی یک سیاست ثابت و واحد برای همه کشورها و برای همه زمانها نیست و در حقیقت یک سیاست جمعیتی ثابت و لایتغیر برای همه زمان ها و مکان ها وجود ندارد.

وی افزود: فرمایش مقام معظم رهبری در باب افزایش موالید کشور هم در همین راستا قابل توضیح است.

کوثری گفت:سیاست جمعیتی خود هم یک متغیر تابع است هم یک متغیر مستقل که می بایست از هر دو منظر به آن پرداخته شود. به عبارتی سیاست جمعیتی یک نوع استراتژی برای دستیابی به الگوی خاص از تغییرات تعریف می شود.

وی اضافه نمود : سیاستگذاری جمعیتی در واقع با لحاظ چشم انداز کلان توسعه یک کشور و با توجه به متغیرهای مختلف یک کشور از قبیل شرایط اقتصادی ومعیشت، سن جمعیت ،تعداد جمعیت، روند و نرخ رشد، وسعت سرزمینی، موضوع مهم امنیت ملی و غیره انجام می گیرد.

وی از همه دستگاههای اجرایی عضو شورای راهبردی جمعیت استان خواست آمارهای ارائه شده توسط ثبت احوال و سایر دستگاهها، و همینطور کمبودهای موجود در حوزه بهداشت ودرمان وسایر بخش ها که همه توصیفی از وضع موجود است را به همراه تحلیلهای لازم ارائه دهند که در نهایت بشود نتایج و پیشنهادات راهگشای فرابخشی از درون آن در آورد.

معاون استاندار عنوان کرد:مثلا آمار ثبت ولادت و وفات بین دو ارگان ثبت احوال و علوم پزشکی های استان بعضا متفاوت است که چرایی این تفاوت باید روشن شود که آیا به علت عدم ثبت وقایع حیاتی در استان است و یا بدلیل خرید و فروش شناسنامه و یا علل دیگر است.

کوثری در ادامه سخنان خویش بیان داشت: با توجه به جوان بودن جمعیت استان با ٦٧درصد زیر ٣٠سال ورتبه آخر درسهم سالمندی با ٣/٢درصد (میانگین کشوری٦/١درصد) می بایست برنامه ریزی متفاوت تری در ابعاد مختلف نسبت به سایر مناطق کشور داشته باشیم.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار در خصوص مهاجرت مردم استان گفت: در دوره ٥ساله ١٣٩٠-١٣٩٥تعداد ۸۲ هزار و ۷۸۳ نفر از سایر استانهابه استان سیستان و باوچستان مهاجرت کرده اند وتعداد ۱۱۲ هزار و ۲۸۴ نفر از استان خارج شده اند، بنایراین با توجه به روند منفی مهاجرت در استان و اینکه عمده تمرکز جمعیت ورودی به استان نیز به مرکز استان صورت می گیرد این مسئله توزیع فضایی جمعیت را از حالت تعادل خارج می کند بویژه اینکه مهاجرتهای داخل استان ما هم متاسفانه از مناطق کم برخوردار و مرزی به مرکز استان انجام می شود.

کوثری در پایان اضافه نمود: سیاست گذاری جمعیتی نباید با عدم ارائه خدمات بهداشتی برای خانواده ها با هم خلط شود.

معاون استاندار تصریح کرد:فرمایش صحیح مقام معظم رهبری در مورد لزوم جوان نگه داشتن و افزایش موالید، دارای الزامات مهم در همه ابعاد اجتماعی ،فرهنگی و سیاسی و اقتصادی است که برنامه ریزی لازم توسط همه ارگانها به صورت هماهنگ باید در این زمینه بعمل آید و همزمان نیز در ارائه خدمات بهداشتی در حوزه باروری و سلامت خانواده به شکل مقتضی ارائه شود.

تعداد بازدید : ۱۲۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید