شنبه / ۲۰ دی ۱۳۹۹ / ۱۰:۴۸
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۹۸۷۰
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
معاون اول رییس جمهوری:

سیستان و بلوچستان در تمام زمینه‌ها ظرفیت‌های زیادی دارد

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در ادامه سفر به منطقه سیستان به همراه وزرای جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی در نشست اقتصاد مقاومتی سیستان و بلوچستان که در فرمانداری زابل برگزار شد شرکت کرد و گفت: سیستان و بلوچستان ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد که یکی از مهمترین ظرفیت‌های آن نیروی انسانی تحصیل کرده است که باید قدر این تحصیل کرده‌ها را بدانیم این‌ها سرمایه‌هایی هستند که قدرت خلاقیت دارند و می‌توانند بقیه سرمایه‌های کشور را در جاهای مختلف به حرکت وادار کنند.

(شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹) ۱۰:۴۸

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه ما باید از مزیت‌ها برای توسعه سیستان و بلوچستان حداکثر استفاده را ببریم ادامه داد: ظرفیت طبیعی استثنایی در این استان وجود دارد ما کمتر استانی را داریم که هم مرز آبی مفصل داشته و هم به آبهای آزاد دنیا متصل باشد و در مرز خشکی و زمینی با ۲ کشور مهم همسایه شرقی قرار داشته باشد.

وی تصریح کرد: توفیق نصیب شد بار دیگر خدمت مردم و مسوولان منطقه سیستان و شهرستاهای مختلف سیستان و بلوچستان بویژه برای بررسی مسائل و مشکلات این استان رسیدیم.

جهانگیری اظهارداشت: به امید خدا تصمیم‌گیری در حد بضاعت و امکانات دولت برای حل مسائل و مشکلات سیستان و بلوچستان انجام خواهد گرفت.

وی افزود: شب گذشته در چابهار بیشتر موضوع در ارتباط با سواحل مکران بود که یک مساله جدی و مهم بوده و باید به صورت بسیار سازمان یافته مسائل آن پیگیری شود و به امید خدا حتما این منطقه در آینده‌ای نه چندان دور به یکی از بزرگترین قطب‌های اقتصادی ایران تبدیل خواهد شد.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: با توجه به حجم سرمایه‌گذاری‌ها هنوز کارهای زیربنایی چابهار تکمیل نشده و در دست اجراست و بیش‌از ۸۶ هزار میلیارد تومان تا کنون طرح در این منطقه تعریف شده است.

وی گفت: منطقه‌ای مثل سیستان امروز بزرگترین، مهمترین، راهبردی‌ترین دژ ایران است این تعبیر زییایی بود که رهبر معظم انقلاب راجع به این منطقه داشته و آن را دژ ایران نامیدند.

جهانگیری بیان کرد: هدف از اجرای طرح آبیاری دشت سیستان این بود که برای مردم این منطقه در فصل‌های خشک و سخت حداقل‌هایی برای زندگی فراهم کنیم که در شرایط سخت هم بتوانند کشاورزی داشته باشند و این امر نیازمند سرمایه‌گذاری‌های بزرگ بود.

وی با یادآوری اینکه پیشنهادطرح ۴۶ هزار هکتاری در دولت تهیه شد و رییس جمهوری آن را به رهبر معظم انقلاب ارائه کرد تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب با این پیشنهاد موافقت کردند سپس اعتبارات این طرح کم شد و بعد از آن مجلس کمک کرد و اعتبارات بیشتری منظور شد و امروز تقریبا این طرح کامل شده است.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در طرح ۴۶ هزار هکتاری سرمایه‌گذاری شده که اگر بخواهیم با نرخ دلار امروز محاسبه کنیم، ارزش سرمایه‌گذاری انجام شده برای این طرح بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

وی بیان کرد: حتما در ۲ هفته آینده باید برای نظام بهره‌برداری از طرح ۴۶ هزار هکتاری تصمیم بگیریم اینکه این مجموعه را به دست چه کسی بسپاریم و رابطه‌اش با کشاورز چگونه باشد و موضوع مهم دوم استمرار طرح است.

جهانگیری با تأکید بر اینکه باید حتما در این اراضی ۴۶ هزارهکتاری کشت متناسب با این شرایط انجام شود خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی مهمترین مسوولیتش این است که یک الگوی کشت که درآمد کشاورزان را متناسب با این حجم سرمایه‌گذاری بالا ببرد در این منطقه طراحی کند.

وی تاکید کرد: باید کارهای مکمل دیگری برای افزایش سطح زندگی مردم انجام شود که مهمترین آن سازمان عمران یا یک نهاد توسعه‌ای که دولت و شرکت های بزرگ ملی هم در آن مشارکت داشته باشد.

معاون اول رییس جمهوری اظهارداشت: مهمترین مزیت منطقه سیستان مرزی بودن آن است که باید دید از مزیت مرز چقدر می‌توان استفاده و آن را تبدیل به یک کانال تجاری بزرگ کرد.

وی با اشاره به اینکه ما به عنوان دولت ایده مان این بود که یک منطقه آزاد برای سیستان درست کنیم تا این منطقه یک کانون توسعه‌ای باشد تصریح کرد: باید کمک کنیم که سریع‌تر مجوز منطقه آزاد سیستان را بگیریم زیرا این موضوع یک امکانی است که باید از آن استفاده شود.

جهانگیری بیان کرد: ما راجع به آب هیرمند با افغانستان توافقاتی کردیم و آن توافقات باید اجرا شود و باز هم با این کشور گفت‌وگو داریم من امیدوارم در این مذاکرات که با افغانستان داریم حتما بتوانیم به توافقات خوبی برسیم و دغدغه‌ای برای مردم منطقه ما نباشد و در نظر داشته باشیم حیات در اینجا هم حیات برای ایران و هم حیات برای افغانستان است و باید همه از آن حفاظت کنیم.

وی ادامه داد: مصمم هستیم که آب از دریای عمان به داخل کشور بیاوریم و باید روی انتقال این آب از دریا به سیستان و بلوچستان به صورت جدی تمرکز داشته باشیم.

تعداد بازدید : ۱۳۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید