چهارشنبه / ۴ تیر ۱۳۹۹ / ۲۲:۱۱
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۹۳۷۶
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

دیدار استاندار سیستان و بلوچستان با معاون رئیس جمهور

استاندار سیستان و بلوچستان با معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری دیدار و گفتگو کرد.

(چهارشنبه ۴ تیر ۱۳۹۹) ۲۲:۱۱
به گزارش روابط عمومی استانداری، احمدعلی موهبتی"استاندار"در این دیدار، گزارشی از وضعیت اشتغالزایی و معیشت مردم پس از یک دوره خشکسالی در شمال و جنوب استان ارائه کرد و گفت: خوشبختانه در پی بارندگی های اخیر و آبگیری تالاب هامون و چاه نیمه ها در منطقه سیستان؛ کشاورزی، دامداری، صیادی و گردشگری رونق گرفته و امید و نشاط به منطقه بازگشته است.

وی به بهره برداری از طرح 46 هزار هکتاری شبکه آبیاری اراضی سیستان اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح و مدیریت بهینه آب در منطقه، امیدواری به پایداری منابع و کسب و کار مردم بسیار بیش تر شده است.

استاندار همچنین با اشاره به خسارات سیل در جنوب استان گفت: با وجود خسارات وارده با همت دولت، مردم، خیرین و نیکوکاران، خوشبختانه جز بازسازی و مرمت خانه های روستایی که در دست انجام است سایر مشکلات برطرف شده و زندگی مردم جریان دارد.

موهبتی با اشاره به خسارت وارده به منازل روستایی گفت: کار احداث و بازسازی بیش از24 هزار واحد آسیب دیده از سیل در دست اقدام است.

وی با اشاره به طرح های بزرگ و زیربنایی دولت در استان از جمله راه آهن، بزرگراه، توسعه بنادر و گازرسانی بیان داشت: گازرسانی به شهرها به مراحل خوبی رسیده و کار گازرسانی به روستاها نیز به زودی آغاز می شود.

موهبتی به حضور نهادهای بزرگ مانند بنیاد برکت، ستاداجرایی فرمان حضرت امام(ره) و آستان قدس رضوی در استان به منظور کارآفرینی و اشتغال برای روستاییان اشاره کرد و گفت: در قالب طرح های فوق در دامپروری، صنایع دستی و کسب و کارهای کوچک،برای بیش از 35 هزار خانوار روستایی ایجاد شغل و درآمد شده است.

موهبتی همچنین با توجه به توسعه فعالیت بنادر و بازارچه های مرزی استان، به افزایش حجم بار و ترانزیت استان و ایجاد اشتغال برای مردم مناطق ساحلی و مرزی در بخش های حمل و نقل و خدمات اشاره کرد.

وی در ادامه به افزایش برخی شاخص های برخورداری از خدمات زیربنایی در استان از جمله آب شرب بهداشتی و سرانه فضای آموزشی اشاره کرد و گفت: علی رغم وجود این شرایط؛ به دلیل عمق عقب ماندگی از دوران گذشته، هنوز هم استان برای رسیدن به سطح میانگین کشوری، نیازمند توجه ویژه است.

موهبتی با توجه به تدابیر دولت برای رفع بیکاری و اشتغال در روستاها و مناطق محروم، خواستار افزایش سهم استان از تسهیلات ملی ویژه اشتغالزایی روستاییان و نیز تسهیلات در اختیار بانک سینا شد.

موهبتی در پایان گفت: به رغم شرایط سخت اقتصادی کشور، توجه ویژه دولت و خدمات ارائه شده موجب افزایش امید و نشاط و کاهش نرخ بیکاری در استان شده است.

وی آمادگی استان را برای برگزاری آیین مراسم روز روستا در سال جاری در استان اعلام و ابراز امیدواری کرد: با حضور معاون اول رئیس جمهور و مسئولان در آیین یادشده، ضمن بازدید و شروع بهره برداری از برخی خدمات انجام شده، بنیان برخی فعالیت ها و زیرساخت های اساسی در روستاهای استان نهاده شود.

معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری نیز ضمن ابراز خرسندی از خدمات انجام شده، و تاکید بر اطلاع رسانی از خدمات و اقدامات انجام شده، گفت: سیستان و بلوچستان در اولویت معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم است و در جهت رفع محرومیت ها و برخورداری روستاییان استان به سطح شاخصهای کشوری، هرگونه حمایت لازم را انجام خواهد داد.

دکتر محمد امید با بیان اینکه علاوه بر افزایش سهم استان از منابع تسهیلات اشتغالزایی و منظور نمودن مبالغ ویژه ای نیز برای ترمیم برخی بخش ها، گفت: از محل تبصره 16 نیز در جهت توسعه گازرسانی به روستاهای استان، سهم قابل توجهی به استان اختصاص خواهیم داد.

وی با استقبال از پیشنهاد استاندار برای برگزاری مراسم روز روستا در استان، با توجه به فعالیت های ارزشمند و گسترده انجام شده، آن را فرصتی برای تبیین خدمات دولت در استان دانست و خاطرنشان کرد: برای جلب نظر موافق معاون اول رییس جمهور در این خصوص پیگیری خواهد شد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه در صورت موافقت معاون اول رییس جمهور با برگزاری آیین روز روستا در استان، ضمن افتتاح طرح های آماده شده، با حضور وزرا و مدیران ارشد کشور، شروع و راه اندازی برخی طرح های بزرگ خدماتی و اشتغالزایی را نیز در دستور کار قرار خواهیم داد، گفت: کارهای خوبی که انجام می شود باید به مردم گفته شود.

همچنین در این نشست مقرر شد؛ استانداری سیستان و بلوچستان پیشنهاد برگزاری آیین روز روستا در استان و طرح آن را به معاون اول رییس جمهور جهت بررسی و اخذ نظر ایشان ارائه و کمیته ای جهت برنامه ریزی لازم تدبیر نماید.

تعداد بازدید : ۱۲۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید