یکشنبه / ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ / ۲۰:۴۵
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۹۳۵۳
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
وزیر راه و شهرسازی:

سیستان و بلوچستان به کارگاه بزرگ ساختمانی تبدیل شده است

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حجم کارهای زیرساختی آغاز شده و در دست اقدام در سیستان و بلوچستان در چارچوب سند توسعه سواحل مکران، گفت: استان به کارگاه بزرگ پروژه های ساختمانی و زیرساختی تبدیل شده است.

(یکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹) ۲۰:۴۵
به گزارش روابط عمومی استانداری، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در نشست دبیرخانه ستاد توسعه سواحل مکران که با حضور استانداران سیستان و بلوچستان و هرمزگان، نماینده مردم چابهار، کنارک، نیکشهر و قصرقند در مجلس شورای اسلامی و اعضای این دبیرخانه در تهران برگزار شد، گفت: نظارت جدی بر روند پیشبرد طرح ها لازم است، و در ادامه خواستار ارائه گزارش پیشرفت طرح های در دست اجرا از سوی دستگاه های اجرایی ذی ربط، برای ارزیابی روند کار و تقویت پیشرفت برنامه ها شد.

دبیر ستاد توسعه سواحل مکران با اشاره به قابلیت های گردشگری سواحل جنوب، از جمله کنارک، پزم، درک، گوردیم، طرح های دریایی و سواحل ارزشمند، به ضرورت اجرای طرح ها منطبق با نقشه ها و سند ابلاغ شده تاکید کرد.

مهندس اسلامی گفت: با اجرای این طرح، شاهد اجرای پروژه ها، حضور سرمایه گذاران و ایجاد شهرهای فاخر گردشگری در منطقه خواهیم بود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تیس، شهر فاخر و ممتاز گردشگری در سواحل مکران خواهد شد، خاطرنشان کرد: برای بهره مندی از مزیت واحدهای مسکونی در شهر جدید تیس اولویت با مردم بومی می باشد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: تسریع در تهیه طرح توسعه جامع چابهار، ذیل سند توسعه سواحل مکران بسیار حائز اهمیت است.

مهندس اسلامی با تاکید بر شتاب دهی هر چه بیش تر در اجرای طرح های ساماندهی کپرها و حاشیه نشینی گفت: برخی اقدامات از سوی گروه هایی در ترویج مجدد کپرها نشان دهنده این است که گویی دست هایی در کار است که نقش بازدارندگی در توسعه چابهار ایجاد کند، لذا اقدام جدی تر از سوی بنیاد مسکن در انجام تعهدات ضروری است.

وزیر راه و شهرسازی به ارائه طرح ها و پیشنهادهایی برای اصلاح اعتبارات طرح های توانمندسازی و اجتماع محور از محل وجوه اداره شده تاکید کرد و گفت: توسعه باید اجتماع محور باشد، بنابراین پروژه های اجتماع محور در اولویت خواهند بود و این گونه طرح ها باید تسهیل و مورد توجه باشند و اعتبارات لازم را دریافت کنند.

وی‌با تاکید بر اینکه برنامه و نقشه های توسعه سواحل مکران ابلاغ شده است، بیان داشت: دستورالعمل شهرک سازی نیز در اسرع وقت باید ابلاغ شود و کلیه دستگاه ها موظف و مکلف به رعایت چارچوب دستورالعمل ها به ویژه در احداث شهرک های مختلف مسکونی و صنفی هستند.

مهندس اسلامی به نظارت بر رعایت حریم دریا و سواحل تاکید کرد و گفت: واگذاری ها باید فاصله قانونی از سواحل را رعایت کنند و جز تاسیساتی که باید کنار آب باشند، نباید اقدامی در جهت محدودیت دسترسی مردم به سواحل صورت گیرد؛ چرا که ساحل باید عمومی و در اختیار عموم مردم باشد.

همچنین معین الدین سعیدی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در این نشست با بیان اینکه توسعه ابتدا باید در فکر و ذهن انسان اتفاق بیافتد، گفت: در طرح توسعه سواحل مکران، ابعاد توسعه به درستی تبیین نشده و لذا بخشی از مردم هنوز ادراک روشنی نسبت به موضوع توسعه سواحل مکران ندارند و لازم است ضمن تعریف ابعاد طرح، هر چه بیش تر به مشارکت مردم در فرایند توسعه سواحل توجه شود.

نماینده مردم شهرستان های چابهار، کنارک، نیک شهر و قصرقند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ساختارهای موجود، توان پیشبرد طرح های توسعه را ندارند، خواستار تدبیر لازم و ایجاد سازوکار متناسب با اهداف تعریف شده گردید.

سعیدی با بیان اینکه غالب سدهای استان در جنوب استان سیستان و بلوچستان هستند و حجم سیلاب ها و رواناب ناشی از بارش های فصلی در این منطقه بیش از سایر نقاط استان است، گفت: در این منطقه شاخص برخورداری از آب شرب بهداشتی و دسترسی به شبکه های آب بسیار پایین تر از شاخص میانگین کشور و استان است.

گفتنی است؛ استاندار در این نشست عادل مزاری را که اخیرا به عنوان مشاور خود و دبیر ستاد توسعه سواحل مکران در استان سیستان و بلوچستان منصوب کرده بود را به دبیر ستاد کشوری توسعه سواحل مکران معرفی کرد.

تعداد بازدید : ۱۷۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید