پنج شنبه / ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۸:۴۲
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۹۳۴۵
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

آموزش و فرهنگ‌سازی در کاهش تصادفات سیستان و بلوچستان موثر است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: آموزش و فرهنگ سازی در راستای کاهش آمار بالای تصادفات رانندگی در این استان بسیار موثر است و ضروری است در این راستا برنامه ریزی کنیم.

(پنج شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۹) ۱۸:۴۲
به گزارش روابط عمومی استانداری، منصور بیجار معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در نشست کمیسیون مدیریت اجرایی ایمنی حمل و نقل سیستان و بلوچستان اظهارداشت: باید از همه ظرفیت‌های استانی بویژه نهادهای تاثیر گذار همچون آموزش و پرورش، صدا و سیما و رسانه ها و سازمان های مردم نهاد برای کاهش حوادث رانندگی استفاده کرد.

وی افزود: علاوه‌بر فرهنگ سازی و توسعه آموزش‌های رانندگی باید برای بروزرسانی دستگاه‌ها و نصب تجهیزات کنترلی در جاده‌ها و نگهداری راه‌ها نیز اقدامات لازم از سوی دستگاه‌های متولی انجام شود.

معاون استاندار خاطرنشان کرد: برای کاهش تصادفات؛ ارائه آمار دقیق، تحلیل و کارشناسی آمار و برنامه ریزی بسیار حائز اهمیت است چرا که هزینه تلفات و خسارات ناشی از تصادفات به مردم و بیت المال با هیچ عدد و رقمی جبران نمی شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: از مجموع ۵۰ میلیون و ۵۰۶ هزار و ۷۴۸ تردد ثبت شده سال گذشته در مسیرهای ارتباطی این استان، ۱۵ میلیون و ۱۵۲ هزار و ۲۴ تردد معادل ۳۰ درصد آن با سرعت غیرمجاز انجام شده است.

 ایوب کرد اظهارداشت: براساس آمار پزشکی قانونی سال گذشته ۹۰۷ نفر در سوانح رانندگی در جاده‌های این استان جان خود را از دست داده‌اند.

وی افزود: با بررسی‌های انجام شده مشخص شد که ۶۶ درصد سوانح رانندگی سیستان و بلوچستان در این مدت در مسیرهای اصلی، ۲۲درصد در مسیرهای فرعی و ۱۲ درصد در مسیرهای روستایی به وقوع پیوسته است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان افزایش حضور نیروهای پلیس راه جهت کنترل و نظارت بیشتر در اوج ساعات وقوع سوانح رانندگی، افزایش تیم‌های امداد و نجات جاده‌ای و اصلاح و بازسازی تاسیسات و علائم ایمنی در فواصل ۳۰ کیلومتری مبادی ورودی شهرها را از جمله مهمترین راهکارها برای کاهش سوانح رانندگی در مسیرهای ارتباطی استان ذکر کرد.

وی افزود: با توجه به اینکه در سال ۹۸ واژگونی حدود ۳۰ درصد تصادفات رانندگی در جاده‌های سیستان و بلوچستان را به خود اختصاص داده است، این اداره‌کل در راستای افزایش ایمنی تردد و کاهش سوانح رانندگی اقداماتی نظیر اجرای ۲۵۰ کیلومتر شیار لرزاننده، اصلاح ۳۰۰ کیلومتر شیب شیروانی، تهیه و نصب حدود ۱۷ کیلومتر حفاظ جداکننده و اجرا و نصب ۵۱ سامانه ثبت تخلفات عبور و مرور را انجام داده است.

کرد سرقت علائم ایمنی در مسیرهای ارتباطی را از مهمترین مشکلات در سیستان و بلوچستان برشمرد و افزود: سال گذشته سرقت علائم در مسیرهای ارتباطی استان بیش‌از ۱۱ میلیارد تومان خسارت برجا گذاشت، این درحالیست که برای خرید و نصب مجدد آنها هزینه‌های سنگینی از محل اعتباراتی که می‌تواند در زمینه بهسازی جاده‌ صرف شود هزینه می‌شود.

وی آموزش و فرهنگ سازی را از موثرترین راهکارها در کاهش سوانح رانندگی و سرقت علائم ایمنی در مسیرهای ارتباطی سیستان و بلوچستان ذکر کرد و افزود: ضروری است از سن کودکی با بهره‌گیری از ظرفیت آموزش و پرورش به ترویج فرهنگ صحیح ترافیکی همت گماشت تا رانندگی ایمن و احترام به قوانین در ذهن افراد نهادینه شود.

تعداد بازدید : ۳۰۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید