دوشنبه / ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ / ۲۰:۲۹
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۹۳۳۰
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
معاون استاندار:

در هر گوشه ایران می‌توان محبت به مهاجرین افغانستانی را دید/تاریخ آمریکا خود گواهی آشکار بر نژادپرستی آنهاست

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: در این استان و کشور ایران دلیلی بر بی احترامی یا برخورد خارج از چارچوب قانونی با اتباع خارجی به خصوص اتباع افغانستانی وجود ندارد و با نهایت تکریم و احترام با آنها رفتار می‌کنیم.

(دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹) ۲۰:۲۹

به گزارش روابط‌عمومی استانداری به نقل از پایگاه خبری تحلیلی عصرهامون، در روزهای اخیر خیابان های آمریکا صحنه تظاهرات علیه نژادپرستی و مرگ جوان سیاه پوست بر اثر خفگی توسط نیروهای پلیس ایالات متحده است.

اما در این میان برای انحراف افکار عمومی از اعتراضات نژادپرستی در آمریکا، جریان معاند با هدف تیرگی روابط میان ایران و افغانستان، از تعبیر نژادپرستی در مورد رفتار ایرانی ها با ‏اتباع افغانستانی پس از ماجرای آتش گرفتن خودرو حامل مهاجران غیرقانونی این کشور ‏و مرگ دلخراش سه نفر از آن ها در جریان تعقیب و گریز پلیس میبد استفاده کرده است.

جریان منفعل ‏غرب گرای داخلی و برخی از سلبریتی ها نیز به این آتش دامن می‌زنند، در حالی که سال هاست مهاجران افغانستان در ایران زندگی می‌کنند و همچون شهروندان ایرانی از خدمات جمهوری اسلامی بهره می برند.

روابط دوستانه ایران و افغانستان

علی زینی وند، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان در این خصوص به خبرنگار هنر هامون گفت: تشریفات قانونی برادران و خواهران افغانستانی که برای تجارت، تحصیل در دانشگاه ها و نیز درمان وارد ایران می شوند، در مرزها انجام و بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران با نهایت تکریم با آن ها رفتار می شود و خدمات دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: در این میان افرادی هم هستند که به صورت غیرقانونی وارد جمهوری اسلامی ایران می شوند و در دیگر استان‌ها سکونت دارند و کار می‌کنند و باید به کشور خود تردد کنند که مجوز و اسناد قانونی ندارند.

به گفته این مقام مسئول، ایران و افغانستان روابط خوب و دوستانه‌ ای با هم دارند، اما در همه کشورها و نیز دیگر مرزهای جمهوری اسلامی ایران از ورود اتباع غیرمجاز ممانعت می شود.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: همسایگی با کشور افغانستان و پیوندهایی که از قدیم میان مردمان منطقه وجود داشته سبب شد ورود اتباع افغانستانی به کشور حجم بالایی داشته باشد، اما هنگامی که به صورت غیرمجاز وارد ایران ‌شوند باید بازگشت داده شوند.

زینی وند ادامه داد: در این راستا تدابیری در سیستان وبلوچستان اندیشیده و مکان هایی در نظر گرفته شده است که اتباع غیرمجاز به لحاظ قانونی با احترام تحویل مرزبانی کشورهای خود داده شوند.

وی گفت: بر اساس قوانین، سیستان و بلوچستان یکی از استان هایی است که سکونت اتباع خارجه در آن با محدودیت و ممنوعیت مواجه است که در همه کشورها در برخی از استان ها به دلیل شرایط مرزی و خاص، اسکان اتباع خارجی در آن ها ممنوع می‌شود.

به گفته این مقام مسئول، چون این استان همسایه افغانستان است و از قدیم با آن‌ها مراودات داشت و اتباع غیرمجاز افغانستانی در این استان زیاد هستند که در این سال‌ها نیز با نهایت احترام با آن ها رفتار شده است.

تکریم و احترام اتباع افغانستان بر اساس حسن همجواری

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان اظهار کرد: بر اساس دستور مقام معظم رهبری برای تحصیل فرزندان اتباع افغانستانی در مدارس ایران طرح های شناسایی گذاشتیم و با افرادی که شناسایی شدند با احترام برخورد شد و فرزندان آن‌ها در مدارس ما درس می خوانند.

زینی وند بیان کرد: در این استان و کشور دلیلی بر بی احترامی یا برخورد خارج از چارچوب قانونی با اتباع خارجی به خصوص اتباع افغانستانی وجود ندارد و با نهایت تکریم و احترام بر اساس حسن همجواری با آنها رفتار می‌کنیم زیرا برادران و خواهران دینی ما هستند.

وی گفت: طبیعی است که باید چارچوب‌های قانونی رعایت شود و برای اجرای قانون در رابطه با مرزها، شهروندان و اتباع خارجی چارچوب‌های قانونی را رعایت می کنیم.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار ادامه داد: رسانه‌های خارجی که تعداد آن ها کم نیست و رسانه‌های معاند که از لابی صهیونیست ها و بودجه رسمی کشورهای غربی استفاده می کنند نسبت به جمهوری اسلامی ایران حتی در موارد عادی هم جبهه گیری می کنند.

400 سال سابقه نژادپرستی در آمریکا

زینی وند بیان کرد: در این شرایط پوشش رسانه‌ای تظاهرات آمریکا با تظاهرات هایی که در دیگر کشورها انجام می‌شود باید مقایسه کرد، جهت دهی و رفتار غیر حرفه‌ای در رسانه های ایالات متحده کاملاً مشهود است.

وی گفت: حادثه آتش سوزی خودروی حامل اتباع کشور افغانستان در یزد، بر اساس مصاحبه معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد به دلیل گزارش قاچاق مواد مخدر، عدم تمکین راننده به هشدار پلیس و تصادف با مانع بود که اشتباه خاصی از طرف پلیس و نیروهای امنیتی ما رخ نداده است.

زینی وند گفت: رسانه های معاند به مصاحبه سفیر افغانستان در ایران توجهی ندارند و بر اساس شنیده ها و فضای مجازی به صورت جهت‌دار در این زمینه اقدام می‌کنند که نشان دهنده عناد آن ها با ایران است.

به گفته این مقام مسئول، آمریکا باید به نظرات مسئولان خود درباره نژادپرستی توجه کند، اوباما که هشت سال رئیس‌جمهور این کشور بود اعلام کرده است توقع نداشته باشید این تظاهرات به جایی برسد، چون نژادپرستی در آمریکا ۴۰۰ سال سابقه دارد که در قوانین، اعطای حقوق و امتیازات به سیاه پوستان تبعیض قایل هستند.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه وقت آمریکا در خاطرات خود از نژاد پرستی و ارائه خدمات در تعداد محدودی از هتل ها، رستوران ها و مراکز فست‌فود به سیاه‌پوستان صحبت کرده است و نژادپرستی جزو قوانین تصویب شده آمریکاست.

زینی وند ادامه داد: نژاد پرستی و رفتار غیرانسانی در آمریکا به حدی است که به بیماران سالمند کرونا رسیدگی نمی شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که در تفکر جمهوری اسلامی ایران بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا و دستور رئیس جمهور همه اتباع خارجی و حتی غیرمجاز اگر دچار بیماری کرونا شوند علی رغم هزینه‌های سنگین و محدودیت‌هایی که در نگهداری بیماران کووید19 وجود دارد باز هم به صورت رایگان مراقبت و درمان و با کمال احترام در مرزها تحویل می شوند که این رفتار کاملاً متفاوت با رفتاری است که در ایالات متحده آمریکا با بیماران کرونایی صورت می گیرد.

تعداد بازدید : ۳۳۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید