سه شنبه / ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۰:۰۰
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۹۲۷۳
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

تاکید سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری بر اجرای برنامه‌ سیاست های بازار کار

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری بر هماهنگی و برنامه ریزی دستگاههای اجرایی مرتبط در راستای اجرای سیاست های فعال بازار کار تاکید کرد .

(سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۱۰:۰۰
به گزارش روابط عمومی استانداری جلسه کارگروه اشتغال استان به ریاست زنگنه سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری و با حضور اعضای این کارگروه در استانداری در خصوص بررسی روند اجرای برنامه سیاستهای فعال بازار کار برگزار شد.

ماندانا زنگنه سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار در این جلسه اظهار داشت: دولت در سنوات گذشته در بحث اشتغال و کاهش نرخ بیکاری به تامین منابع مالی بنگاه های اقتصادی توجه نموده است اما در برنامه ششم توسعه به طور ویژه نگاه متفاوتی به ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری شده و سیاست های فعال بازار کار در قالب مشوقها ، در کنار تامین منابع مالی قرار گرفته است تا در حوزه ایجاد اشتغال اقدامات موثرتری انجام شود .

زنگنه افزود : سیاستهای فعال بازار کار چهار محور کارورزی دانش آموختگان دانشگاهها، مشوق بیمه سهم کارفرما، مهارت‌آموزی در محیط کار و یارانه دستمزد است .‌
وی ادامه داد: یکی از معضلاتی که در بحث اشتغال در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی وجود دارد بحث آموزش های تخصصی مرتبط با بازار کار است که این موضوع نیز مورد توجه قرار گرفته است و علاوه بر این مشکلاتی که در واحدهای تولیدی در به کارگیری نیروهای کار جدید دارند در این سیاست مد نظر قرار گرفته است.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری گفت : در طرح پرداخت یارانه دستمزد توسط دولت بنگاه‌های تولیدی می‌تواند با به کارگیری نیروی کار جدید از این مشوق‌ها بهره مند شوند و طرح آموزش که فضایی فراهم می شود که فارغ التحصیلان دانشگاهی و نیروهای کار در محیط واقعی کسب و کار بتوانند آموزشهای لازم را به صورت تخصصی ببینند که بتوانند در واحد تولیدی جذب شوند و یا در پایان دوره آموزشی کسب و کار ایجاد کنند .

وی تاکید کرد: برنامه‌ریزی و هماهنگی لازم در بین دستگاه‌های اجرایی مرتبط باید صورت بگیرد که بتوانیم در سال جهش تولید در ارتباط با این محورها در کنار تامین منابع مالی در حوزه اشتغال زایی استان موثرتر عمل کنیم.

زنگنه اضافه کرد: در بحث منابع مالی در حوزه اشتغال زایی مرحله پنجم تسهیلات روستایی به زودی ابلاغ خواهد شد که در سال گذشته استان سیستان و بلوچستان رتبه سوم کشور را در میزان پرداخت تسهیلات روستایی به طرح های سرمایه گذاری در محیط های روستایی کسب کرد و حدود ۵۱۳ میلیارد تومان از این محل پرداخت شده است.
وی گفت: برنامه ریزی ها برای مدیریت این منابع به گونه‌ای خواهد بود که بتوان این تسهیلات را به سمت طرح‌های سوق دهیم که مزیت نسبی و اولویت استان باشند.
زنگنه افزود: طرح هایی که صادرات گرا هستند و همچنین در تکمیل حلقه زنجیره ارزش ایفای نقش می کنند در اولویت استفاده از این منابع خواهد بود .

بنابراین گزارش ارائه مشوق های کارفرمایی بر اساس ماده ۷۱ قانون برنامه ششم توسعه و معافیت کارفرمایان از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما در قبال به کارگیری نیروی کار جدید از بین دانش آموختگان دانشگاهی یکی از سیاست های فعال بازار کار است و کارفرمایان بنگاه‌های فعال اقتصادی بخش خصوصی و تعاونی در صورت جذب و به کارگیری جوانان دانش‌آموخته دانشگاهی از بین گروه هدف این طرح برای مدت یک سال از پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی حق کارفرما معاف می گردند و سهم مذکور توسط دولت پرداخت می گردد.
همچنین طرح مشوق دستمزد نیز بر اساس که به موجب آن کارفرمایان و کارفرمایانی که از فارغ التحصیل دانشگاهی شغل اولی و زیر ۳۵ سال در واحد خود استفاده می‌کنند ۳۰ درصد و یارانه دستمزد تعلق می گیرد تا هزینه‌های اشتغال آنها کاهش یابد.
تعداد بازدید : ۲۶۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید