سه شنبه / ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۲۲:۰۴
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۹۲۶۰
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

مطالعه طرح های ایمن سازی روستاهای آسیب دیده استان از سیل دی ماه ۹۸

مطالعه طرح های ایمن سازی روستاهای آسیب دیده از سیل دی ماه ۹۸ توسط پژوهشکده سوانح طبیعی انجام شد.

(سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۲۲:۰۴
به گزارش روابط عمومی استانداری ؛ جلسه بررسی طرح های ایمن سازی روستاهای آسیب دیده استان از سیل دی ماه ۹۸ به ریاست بیجار معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار و اعضای مرتبط در استانداری برگزار شد .‌

بنابراین گزارش مطالعاتی که توسط پژوهشکده سوانح طبیعی زیر نظر بنیاد مسکن در خصوص روش‌های ایمن سازی روستاهای آسیب دیده از سیل دی ماه ۹۸ انجام شده در جلسه ارائه شد و هر یک از اعضاء نظرات کارشناسی در خصوص موارد مطرح شده ارائه دادند .

گفتنی است بر اساس مطالعات انجام شده پژوهشکده سوانح طبیعی ۴۷۰ روستای در معرض سیل در استان وجود دارد که از این تعداد ۳۲۹ روستا مطالعه شده اند و طرح های ایمن سازی برای ۵۳ روستای آسیب‌دیده مطالعه و ارائه شده است .
شایان ذکر است این طرح ها شامل جابجایی روستاها ، مرتفع سازی و اجرای دایک حفاظتی می باشد .

بیجار معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گفت: جابجایی ۵۳ روستا برای جلوگیری از آسیب سیل کار ساده‌ای نیست و وابستگی‌های سنتی افراد ساکن در روستاها این جابجایی را نمی پذیرد اما از سویی پذیرش خطر برای افراد ساکنین این روستا نیز قابل قبول نمی باشد.
بیجار گفت: در جابجایی روستاها علاوه بر ساکنین، تاسیسات آب ، برق و سایر مراکز خدمات رسانی و امکانات را باید در نظر بگیریم که با توجه به همه این آیتم ها ، بعید است که نظر کارشناسی به جابجایی روستاها رای دهد. لذا باید سازه هایی را تعریف کنیم که از این روستاها محافظت کنند.
معاون استاندار گفت : عملیات اجرایی ایمن سازی در تعداد زیادی از این روستاها در منطقه دشتیاری و پلان باید به صورت ویژه و در اسرع وقت انجام شود .
وی گفت: طرح های مرتفع سازی و اجرای دایک های حفاظتی مورد کارشناسی بیشتر و تایید بنیاد مسکن قرار گیرد تا مقدمات اجرایی شدن طرح های مزبور در ۵۳ روستای مذکور با مسئولیت بنیاد مسکن فراهم شود.

تعداد بازدید : ۱۸۵
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید