پنج شنبه / ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۲۱:۴۲
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۹۲۲۲
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

تاکید استاندار بر رسیدگی به مشکلات جامعه کارگری استان

استاندار سیستان و بلوچستان در نشست با تشکل‌های کارگری و کارفرمایی استان ضمن تبریک و گرامیداشت هفته کار و کارگر بر رسیدگی هرچه بیشتر دستگاه‌های متولی بر مشکلات حاکم بر جامعه کارگری استان تاکید کرد.

(پنج شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۲۱:۴۲
به گزارش روابط عمومی استانداری، احمدعلی موهبتی در این نشست که با حضور نمایندگان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی استان برگزار می شد، با اشاره به فرموده امام جعفر صادق علیه السلام که: "ملعون است کسی که به کارگری در مورد دستمزدش ستم کند" اظهار داشت: این سخن گرانبها صرفاً مربوط به کارفرمایان نیست؛ بلکه مربوط به مسئولان و متولیان کشور در ارتباط با این قشر زحمتکش و پرتلاش است.

وی با بیان اینکه صیانت از فرهنگ کار و تلاش در آموزه های دینی و قرآنی ما تاکید شده است، گفت: نباید اجازه دهیم روی آوردن جوانان به مشاغل کاذب، موجب تضعیف فرهنگ کار و تلاش شود.

استاندار سیستان و بلوچستان بیان داشت: چالشهای اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه دشمنان جمهوری اسلامی ایران مشکلات جدی را به قشر تولید کننده و به ویژه کارگران و اقشار آسیب پذیر جامعه وارد کرده بود و این مشکلات با شروع بیماری کرونا به اوج خودش رسیده است، لذا باید تلاش کنیم حداقل میزان آسیب های ناشی از آن را کاهش دهیم.

رئیس شورای تامین استان پیرامون مباحث مطرح شده در جلسه تصریح کرد: ترتیبی اتخاذ شود؛ نمایندگان تشکل‌های کارگری متناسب با موضوع جلسه در جلسات کمیسیون کارگری شورای تامین استان دعوت شوند چراکه مشارکت دادن در تصمیم‌گیری؛ فرایند اجرا را تسهیل می‌کند.

استاندار سیستان و بلوچستان در ادامه به تلاش دولت در راستای رفع بخشی از مشکلات کارگران و کارفرمایان در جریان شیوع بیماری کرونا اشاره کرد و افزود: تسهیلات جدیدی که دولت برای کارفرمایان در نظر گرفته است به شرطی به کارفرمایان پرداخت می‌شود که هیچ کارگری از کار بیکار نشود.

وی با تاکید بر نظارت جدی بر عملکرد کارفرمایان و بانک‌های عامل خاطرنشان کرد: تسهیلات به تنهایی نمی تواند مشکلات حوزه کارگری کشور را رفع کند بلکه تصمیمات درست است که می‌تواند در این زمینه مفید و اثرگذار باشد.

رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان گفت: از آنجایی که توقف عملیات اجرایی برای پروژه‌های عمرانی استان علاوه بر تاخیر در امر توسعه استان، بیکاری تعدادی از کارگران را نیز موجب می شود؛ تلاش شده سیستان و بلوچستان بالاترین سهم بودجه را در بین استان‌های کشور داشته باشد تا پروژه های نیمه تمام به اتمام برسد.

موهبتی اضافه کرد: اختصاص رقم ۷۲۲ میلیارد تومان از محل اعتبارات تملک دارایی به سیستان و بلوچستان نشان دهنده توجه جدی دولت به این استان است لذا باید با استفاده از این فرصت پروژه هایی که حداکثر منفعت را برای استان دارد، تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

استاندار در پایان گفت: انتظار دارم همه متولیان جامعه کارگری با دید مثبت و آینده نگری به سمت رفع آسیب ها و اصلاح قوانین این بخش حرکت کنند و با همکاری و هم افزایی با بهره گیری از اختیارات و امکانات داخل استان و کشور حتی در اصلاح قوانین نیز تاثیرگذار باشند.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار نیز در این جلسه گفت: در تلاشیم با اتخاذ تصمیمات و راهکارهای گره‌گشا و صدور مجوز های ویژه در کمیسیون کارگری شورای تامین استان بخش عمده ای از مشکلات جامعه کارگری را رفع کنیم.

علی زینی وند بیان داشت: در حوزه کمک های معیشتی نیز با مجموعه تدابیر دولت، اقدامات خوبی در استان انجام شده که به نوعی این اقدامات در کشور پایلوت است و علاوه بر گروه‌های هدف نهادهای امدادی و معیشتی؛ خانوارهای فاقد اسناد هویتی ساکن در استان نیز با مشارکت متولیان مربوطه شناسایی شدند و ماهیانه بسته معیشتی دریافت خواهند کرد.

زنگنه سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری نیز گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و بیکاری بخشی از کارگران، حمایت از جامعه کارگری و واحدهای تولیدی استان در دستور کار قرار گرفته تا با پرداخت یارانه معیشتی و مشوق های حمایتی بخشی از مشکلات این اقشار مرتفع شود.
تعداد بازدید : ۴۳۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید