یکشنبه / ۲۹ دی ۱۳۹۸ / ۱۴:۲۹
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۸۹۲۱
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده

سفر روحانی به سیستان و بلوچستان

(یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸) ۱۴:۲۹
شمیم امید در دیار مکران
سفر رییس جمهوری به چابهار بیست و هشتم دی ماه با هدف بازدید از مناطق سیلزده سیستان و بلوچستان انجام و موجب تحرک امدادرسانی و امید به تلاش برای مقابله با بحران در این خطه شد.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی ساعت ۱۰.۳۰ دقیقه روز شنبه از طریق فرودگاه کنارک وارد جنوب سیستان و بلوچستان شد و مسوولان استان به همراه مردم زیادی که در فرودگاه منتظر رسیدن رییس جمهوری بودند مورد استقبال استاندار، نماینده ولی فقیه و شماری از مسوولان این استان قرار گرفت.

دکتر روحانی در سفر یک روزه خود به سیستان و بلوچستان علاوه‌بر بازدید از مناطق سیلزده، در نشست ستاد مدیریت بحران استان نیز شرکت کرد.

رییس دفتر رییس جمهوری و وزرای کشور، راه و شهرسازی، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات و سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، رییس جمهوری را در بازدید از مناطق سیلزده سیستان و بلوچستان همراهی کردند.

در آیین استقبال از رییس جمهوری، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شماری از مدیران سیستان و بلوچستان و بزرگان طوایف و اقشار مختلف مردم شیعه و سنی نیز حضور داشتند.

بازدید از مناطق سیلزده

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی پس از ورود به فرودگاه کنارک با بالگرد در جمع مردم سیلزده روستای «کلانی» بخش دشتیاری شهرستان چابهار حضور یافت.

رییس جمهوری با حضور در میان مردم این روستای چابهار از نزدیک از آخرین وضعیت امدادرسانی به سیلزدگان اطلاع یافت و دستورات لازم را برای تسریع در امدادرسانی به آسیب دیدگان ناشی از سیل صادر کرد.

رییس جمهوری در جمع مردم کلانی گفت: شما مرزبانان عزیز کشور ایران هستید که در یک روستا کنار مرز کشور دوست، پاکستان قرار گرفته‌اید و امروز بخاطر سیل‌زدگی دچار مشکل شده‌اید.

وی با بیان اینکه باران به عنوان رحمت الهی هم نعمت بزرگی است و هم برخی اوقات مشکلاتی بوجود می‌آورد، گفت: متأسفانه در باران اخیر مشکلاتی برای مردم منطقه پیش آمده، خانه‌ها را آب گرفته و راه‌های ارتباطی و مسیرهای رفت و آمدهای مردم دچار مشکل شده و اموال آنها از بین رفته است.

روحانی با یادآوری اینکه سیل اخیر سبب تکمیل بسیاری از طرح‌های توسعه استان تسریع شود، گفت: درست است که سیل برای شما مشکل ایجاد کرد، اما در آینده برای این استان منشاء خیر خواهد شد.

وی افزود: سیستان و بلوچستان در دولت تدبیر و امید در سطح جهان جایگاه دیگری پیدا کرده و امروز چابهار برای بسیاری از کشورها مرکز تردد و حمل و نقل شده است.

رییس جمهوری افزود: اجرای پروژه راه‌آهن در سیستان و بلوچستان آغاز شده و رهبر معظم انقلاب اجازه دادند ۳۰۰ میلیون یورو برای تکمیل راه‌آهن چابهار اختصاص یابد؛ در آینده خواهید دید که راه‌آهن، کشتی، اتوبان و فرودگاه در کنار هم در این استان خواهد بود و این یک تحول بزرگ است.

 برگزاری نشست هماهنگی مدیریت بحران

رییس جمهوری در ادامه بازدید از مناطق سیلزده با شرکت در نشست هماهنگی مدیریت بحران استان سییستان و بلوچستان که در پایگاه دهم شکاری نیروی هوایی کنارک برگزار شد شرکت کرد و گفت: ما مشکلات مردم سیستان و بلوچستان را برطرف خواهیم کرد و در کنار این مردم صبور هستیم.

وی افزود: نداشتن تلفات جانی در سیستان و بلوچستان برای دولت و همه زحمتکشان افتخار است.

روحانی گفت: مردم و خادمان دولت بعد از یک هفته مشکل برق سیستان و بلوچستان را حل کردند و اکثر روستاها مشکل برقشان حل شده که به معنای کارو تلاش بوده است.

ما به قول‌های خودمان به جهان پایبند بودیم
روحانی تصریح کرد: ما باید بر اساس شرایط روز مشکلات را حل کنیم ما آنچه که در جهان قول دادیم پایبند بودیم و کسی توافق را زیر پا گذاشت که هم‌اینک شر جهان است.

وی بیان کرد: آنها در عراق، لبنان، پاکستان و افغانستان مشکلاتی را ایجاد کردند و عربستان را به یغما بردند.

رییس جمهوری گفت: سردار شهید سلیمانی زمانی که در میدان سوریه بود کسی جرات حضور در این کشور را نداشت و این سردار شهید در کنار مردم منطقه ایستادند.

وی ادامه داد: زمانی که مردم سوریه درگیر و دار وحشی‌ها قرار داشتند و مردم را در قفس زنده زنده می‌سوزاندند و همه ما کشتار مردم اهواز را دیدیم و مشاهده کردیم که گروهی مزدور آمریکایی‌ آثار تاریخی سوریه را از بین بردند که در این شرایط نیروهای نظامی همراه مردم با دشمنان مقابله کردند.

بازسازی ۱۴ هزار منزل مسکونی

رییس جمهور در ادامه با اشاره به ابلاغ دستور بازسازی منازل آسیب دیده از سیلاب اخیر در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: ۱۴ هزار منزل مسکونی شهری و روستایی توسط بنیاد بازسازی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه دولت خود را موظف می‌داند که خسارت‌های سیل را جبران می‌کند، افزود: دولت همه توان و امکان خود را برای بازسازی خسارت‌های استان سیستان و بلوچستان به کار می‌گیرد.
تعداد بازدید : ۱۹۲
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید