جمعه / ۲۷ دی ۱۳۹۸ / ۰۹:۲۵
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۸۹۰۸
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده
رئیس مجلس شورای اسلامی:

طرح توسعه منطقه آزاد چابهار یک امر ضروری بود/ اختصاص ۳۰۰ میلیون یورو برای پروژه راه آهن زاهدان- چابهار

رئیس مجلس شورای اسلامی مصوبه مجلس در خصوص طرح توسعه منطقه آزاد چابهار را یک ضرورت دانست و از اختصاص ۳۰۰ میلیون یورو برای پروژه راه آهن زاهدان به چابهار خبر داد.

(جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸) ۰۹:۲۵
به گزارش روابط عمومی استانداری، علی لاریجانی در دومین روز سفر خود به سیستان و بلوچستان پس از بازدید از مناطق سیل زده استان، در جمع خبرنگاران در خصوص بازدید چند ساعته خود از مناطق سیل زده استان اظهار داشت: براساس بازدید بعمل آمده و گزارش های واصله دستگاه های امدادرسان از جمله سپاه، بسیج، هلال احمر و غیره حضور موثری در مناطق سیل زده داشته و این حضور پس از دستور مقام معظم رهبری نیز قوت گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر جاده های مواصلاتی و مسیرهای دسترسی به برخی از روستاها دچار آبگرفتگی و اخلال شده که این موضوع باید سریعا برطرف شود، همچنین برق برخی از روستاهای سیل زده قطع بوده که براساس قول وزیر نیرو تا 24 ساعت آینده برق آن ها نیز وصل خواهد شد.

وی اضافه کرد: مسئله بعدی خسارات وارده به منابع و زمین های کشاورزی اهالی است که بنیاد مسکن و وزارت جهاد کشاورزی در حال برآورد خسارات هستند.

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: در نشست شورای اداری استان خسارات وارده برآورد شد تا در دولت پیگیری شود؛ چنانچه نیازی باشد در بودجه سال آینده نیز برای مسکن مناطق سیل زده و زمین های کشاورزی آسیب دیده بودجه خاص در نظر گرفته می شود.

لاریجانی تاکید کرد: مسئله ای که اهمیت دارد؛ این است که وضعیت مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان از حالت بحران در حال عبور به وضعیت عادی است و با توجه به اینکه خسارات فقط مالی بوده سعی در جبران آن ها در اسرع وقت داریم.

لاریجانی درباره مصوبه مجلس در خصوص توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار اظهار کرد: توسعه منطقه آزاد چابهار یک امر لازم و ضروری بوده چرا که چابهار پل ارتباطی جنوب کشور با دریای عمان و اقیانوس هند است.

وی با بیان اینکه این تصمیم سال ها پیش باید محقق می شد، افزود: تخلیه کالاهای اساسی استان های مجاور در بنادر منطقه آزاد چابهار موضوعی است که امروز در حال انجام است که با اتصال به منطقه آزاد به دریا تخلیه و صادرات کالا در این منطقه رونق می گیرد.

لاریجانی دسترسی مناطق آزاد به دریا را ویژگی بسیار مهم و ممتازی ارزیابی و تاکید کرد: در آینده نیز قرار است فرودگاهی برای منطقه چابهار احداث شود که این تصمیم نیز به رونق و آبادانی منطقه منجر خواهد شد.

وی اضافه کرد: قطعا مصوبه امروز مجلس در افزایش گردش مالی بنادر چابهار تاثیرگذار خواهد بود و حجم کالاهای ورودی به بنادر و صادرات از آن افزایش خواهد یافت.

لاریجانی اتصال ریل به بنادر چابهار را موضوعی بسیار مهم دانست و تصریح کرد: در صورت اتصال ریل به چابهار این منطقه بهترین مکان برای سرمایه گذاری است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: با موافقت مقام معظم رهبری مبلغ 300 میلیون یورو برای اتصال راه آهن زاهدان- چابهار در نظر گرفته شده و از سوی دیگر نیز توافقنامه ای برای تامین مالی راه آهن زاهدان- بیرجند از طریق روسیه پیش بینی شده است.

رئیس قوه مقننه افزود: با اتصال چابهار به شبکه ریلی کشور موضوع ترانزیت شمال به جنوب با توجه به عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا فعال تر از گذشته و مسئله ای که همواره مدنظر مقام معظم رهبری بوده یعنی توسعه و سرمایه گذاری در سواحل مکران تقویت خواهد شد.
تعداد بازدید : ۱۴۹
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید