شنبه / ۳۰ آذر ۱۳۹۸ / ۱۸:۵۲
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۸۸۰۱
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده

نیروی انسانی کارآمد مهم‌ترین ظرفیت سیستان و بلوچستان است

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این استان ظرفیت‌های بسیار مناسبی در تمام بخش‌ها بویژه در زمینه نیروی انسانی جوان، متعهد و کارآمد دارد.

(شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۸) ۱۸:۵۲
احمد علی موهبتی در شورای اداری سیستان و بلوچستان که باحضور تولیت آستان قدس رضوی برگزار شد اظهار داشت: با وجود تمام اقدامات ارزشمندی که نظام جمهوری اسلامی در این استان پهناور انجام داده است اما این منطقه هنوز در بسیاری از شاخص‌ها نسبت به میانگین کشوری عقب است.

وی بیان کرد: تنها شاخصی که سیستان و بلوچستان نسبت به سایر استان‌های کشور بالاتر قرار دارد بحث مراکز دانشگاهی آن است.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این استان در بسیاری از شاخص‌ به دلایل مختلف فاصله بسیار زیادی با میانگین کشوری دارد که باید یک نگاه ملی برای حل این مشکل اندیشیده شود.

وی بیان کرد: مردم سیستان وبلوچستان با وجود تمام مشکلات معیشتی که دارند زمانی که افزایش قیمت بنزین رخ داد با مسئولان و نظام در این زمینه همراهی کردند و هیچ گونه حرکت هنجار‌شکنان از مردم این دیار مشاهده نشد.

موهبتی تصریح کرد: مردم سیستان و بلوچستان همواره در تمام صحنه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی حضوری فعال داشته و دارند.

وی اظهار داشت: شرایط درآمدی مردم سیستان وبلوچستان بویژه روستاییان از میانگین کشوری بسیار پایین بوده و به دلیل شرایط این استان ناشی از خشکسالی خرج آنان از میزان درآمد آنان بالاتر است.

استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد: شرایط همدلی، همکاری و تعامل دستگاه‌های اجرایی، مردم، بزرگان طوایف و اقوام، علما و ریش سفیدان بسیار زیاد است.

چابهار نقش مهی در توسعه محور شرق دارد

وی بیان کرد: چابهار نقش بسیار مهمی در توسعه و پیشرفت محور شرق دارد بنابراین باید هر چه سریعتر زیرساخت‌های آن شامل راه آهن و بزرگراه تکمیل شود.

موهبتی تاکید کرد: چابهار در دوران جنگ تحمیلی نقش بسیار سازندهه‌ای در تامین کالاهای اساسی کشور داشته است.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با عنایت رهبر معظم انقلاب ۳۰۰ میلیون یورو برای تکمیل راه آهن چابهار - زاهدان اختصاص یافته است که این اعتبار نقش مهمی در تکمیل این پروژه دارد.

وی بیان کرد: تا زمانی که زیرساخت‌های بندر چابهار تکمیل نشود نمی‌توان بخوبی از ظرفیت این بندر استفاده کرد.

موهبتی تاکید کرد: دولت بیش‌از یک میلیارد دلار برای تکمیل زیرساخت‌های بندر چابهار تا کنون سرمایه‌گذاری کرده است

وی ادامه داد: هم‌اینک بزرگترین کشتی‌ها به راحتی می‌توانند در بندر چابهار پهلوگیری کنند که این یک ظرفیت بسیار خوب برای سیستان وبلوچستان و کشور محسوب می‌شود.

استاندار سیستان وبلوچستان گفت: منطقه آزاد چابهار چون مرز هوایی، زمینی و دریایی نداشته است تا کنون نتوانسته به خوبی ایفای نقش کند که خوشبختانه این مشکل برطرف شده است.

وی بیان کرد: تصویب منطقه آزاد سیستان در کنار منطقه آزاد چابهار می‌تواند محور شرق را متحول کند.

موهبتی تصریح کرد: معدن یکی از مهمترین ظرفیت‌های سیستان و بلوچستان است که با انتقال آب از دریای عمان می‌توان از این ظرفیت به خوبی استفاده کرد.

وی اظهار داشت: شورای عالی آب وزارت نیرو را موظف کرده تا آب مورد نیاز ۱۷ استان خشک کشور را از دریا تامین کند که این می‌تواند یک انقلابی در بحث آب در این استانها ایجاد کند.

استاندار سیستان وبلوچستان گفت: توجه به بخش کشاورزی در جنوب این استان می‌تواند بسیاری از مشکلات بخش کشاورزی کشور را برطرف کند.

وی تاکید کرد: ۲ نژاد گاو سیستانی و گاو دشتیاری در سیستان و بلوچستان از مهمترین ظرفیت‌های این استان در بخش دامداری است که توجه به این ۲ نژاد گاو می‌تواند بخشی از گوشت کشور را تامین کند.

موهبتی با اشاره به طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان اظهار داشت: دولت تا کنون یک میلیارد دلار برای این طرح در شمال سیستان وبلوچستان هزینه کرده است.

وی ادامه داد: از آستان قدس رضوی انتظار می رود در طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان ورود پیدا کند تا مردم این منطقه بتوانند به خوبی از ظرفیت این طرح بهره‌مند شوند.

گفتنی است؛ تفاهم‌نامه اجرای پروژه‌های اقتصادی اولویت‎دار میان استانداری سیستان و بلوچستان و سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی در ۶ محور و سه منطقه آمایش شمالی، غربی و جنوبی سیستان و بلوچستان، با هدف بهره‎مندی از ظرفیت‎های بومی استانی، ملی و نیز به منظور توسعه متوازن اقتصادی و اجتماعی امضا شد.
تعداد بازدید : ۱۷۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید