پنج شنبه / ۱۱ مهر ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۲
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۸۵۷۰
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده
استاندار سیستان و بلوچستان:

سواحل مکران گنج پنهان ایران است

استاندار سیستان وبلوچستان گفت: سواحل مکران با ظرفیت‌های فراوان گنج پنهان ایران است و می‌توان با توجه بیشتر به زیرساخت‌های آن صنایع را مستقر و به توسعه محور شرق کمک کرد.

(پنج شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۸) ۱۲:۴۲
به گزارش روابط عمومی استانداری؛ احمدعلی موهبتی در نشست با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در چابهار که به منظور بررسی افزایش محدوده منطقه آزاد چابهار برگزار گردید؛ اظهار داشت: پیشنهاد می‌شود از جاسک هرمزگان تا راسک سیستان وبلوچستان منطقه آزاد اعلام تا شاهد رونق تجارت، کشاورزی و گردشگری باشیم.
 
وی بیان کرد: چابهار در آینده راه مطلوب دسترسی کشورهای مختلف دنیا خواهد بود و مسیری امن و کم هزینه برای صنعت حمل ونقل و تجارت است.
 
استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: چابهار در آینده نقش مهمی در توسعه و تجارت خواهد داشت و باید ارتباط آن با نقاط مختلف از جمله چابهار به گوادر بیشتر شود.
 
وی گفت: حاشیه نشینی، بی آبی، خشکسالی ۲۰ ساله و عدم وجود زیرساخت‌ها از مهمترین مشکلات چابهار است.
 
مدیرعامل منطقه آزادچابهار نیز در این نشست گفت: افزایش محدوده منطقه آزاد چابهار علاوه بر حل مشکلات می‌تواند به توسعه منطقه کمک بزرگی کند.
 
عبدالرحیم کردی افزود: منطقه آزاد چابهار در طول ۲۵ سال فاقد مرز آبی و خاکی بوده و چنانچه افزایش محدوده اجرایی شود این مشکلات مرتفع و شاهد توسعه اقتصادی خواهیم بود. 
 
وی بیان کرد: مهمترین مزیت چابهار بازرگانی، حمل و نقل، ترانزیت و تجارت است و منطقه آزاد نیز در سال ۱۳۷۳ تاسیس شده تا بتواند ماموریت‌های مهم را انجام دهد. 
 
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار افزود: این منطقه در ۹ پیکره فعالیت می‌کند و نیاز است به زیرساخت‌های آن توجه بیشتری شود. 
 
وی ادامه داد: نقش در اقتصاد ملی، اثر بر اقتصاد محلی، انتقال دانش و تکنولوژی، جلب مشارکت جوامع محلی و گسترش تعاملات بین‌المللی پنج راهبرد منطقه آزاد چابهار هستند.
 
کردی بیان کرد: چابهار در مسیر ۲ کریدور قرار دارد و می‌تواند در کاهش قیمت تمام شده کالا نقش بسزایی داشته باشد.
 
وی گفت: همچنین چابهار می‌تواند بازار هدف ۴۲ درصد جمعیت جهان باشد و بهترین مسیر برای توسعه تجارت و حمل و نقل است.
 
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار بر ساخت فرودگاه بین المللی، بزرگراه و شبکه ریلی چابهار- مشهد و تخصیص اعتبارات برای رفع مشکلات پیش رو و تکمیل زیرساخت ها تاکید کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب توجه ویژه‌ای به این منطقه دارند.
 
وی با بیان اینکه فولاد چابهار با ۲۲ درصد پیشرفت در حال ساخت است افزود: پتروشیمی نیز در زمینی به مساحت بیش از هزار هکتار در حال فعالیت است و نقش مهمی در اشتغال و تولید محصولات پتروشیمی دارد.
 
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گردشگری را یکی از مزیت‌های مهم چابهار عنوان کرد و افزود: در این باره زیرساخت‌های خوبی پیش‌بینی و طرح‌های مختلفی در حال اجراست. 
 
وی بیان کرد: هدف‌گذاری صنایع موردنظر در چابهار در افق ۱۴۰۴ براساس ظرفیت فولاد، پتروشیمی و صنایع پائین دستی آن نسبت به کل کشور استوار خواهد بود.
 
کردی تصریح کرد: ساخت فرودگاه جدید چابهار و تبدیل آن به یک شهرک فرودگاهی منطقه آزاد را به نقطه قابل اتکایی برای سرمایه‌گذاری در بخش حمل‌ و نقل بار و مسافر تبدیل می‌کند.
تعداد بازدید : ۱۷۱
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید