دوشنبه / ۸ مهر ۱۳۹۸ / ۰۹:۵۰
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۸۵۶۰
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده
استاندار سیستان و بلوچستان:

سازمان تحقیقات کشاورزی حضور گسترده تری در توسعه و ترویج گونه های زراعی، باغی و مرتعی استان داشته باشد.

استاندار سیستان و بلوچستان در دیدار با معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بر توسعه کشت گیاهان مرتعی در سیستان و بلوچستان تاکید کرد.

(دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸) ۰۹:۵۰
به گزارش روابط عمومی استانداری، احمدعلی موهبتی در دیدار با دکتر کاظم خاوازی رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با توجه به ظرفیت ها و قابلیت های استان و شرایط بهتر آبی استان در سال جاری، خواستار برنامه ریزی منسجم در حفظ و احیای مراتع با کشت گونه های مرتعی شد.
 
وی اظهار داشت: در حال حاضر چندین دستگاه از جمله وزارت جهاد کشاورزی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محیط زیست و منابع طبیعی فعالیت های متعددی در حوزه های مربوطه دارند که هماهنگی و بکپارچه کردن برنامه ها، اثر و بازدهی بیش تری خواهد داشت.
استاندار با بیان اینکه مراکز متعدد تحقیقاتی جهاد کشاورزی در عرصه زراعی، باغی، دام و آبزیان،  طیور،  مراتع و برنامه های متناسب با اقلیم های مختلف کشور فعالیت دارند، خواستار حضور فعال تر این سازمان در استان و اجرای طرح ها و برنامه های نوین و ارایه الگوهای جدید کشاورزی و دامپروری و حفظ و احیاء مراتع به فعالان این بخش ها در استان شد.
 
موهبتی همچنین تجهیز مراکز تحقیقاتی موجود و تاسیس و راه اندازی یک مرکز جدید با توانمندی تخصصی و منابع انسانی و فناوری پیشرفته و به روز را با توجه به شرایط استثنائی پیش روی توسعه استان، ضروری دانست و خواهان تدبیر و برنامه ریزی در این خصوص شد.
 
وی به تعاملات بین المللی با کشورهای همسایه و سیاست های جمهوری اسلامی ایران در خصوص رفع برخی معضلات ریشه دار منطقه از منشاء آن اشاره کرد و با تاکید بر ضرورت تغییر دیدگاه ها و نگرش ها نسبت به روش های حل مشکلات و تعاملات منطقه ای، خواهان پیشنهاد راهکار و کشت های مناسب و پربازده از سوی سازمان تحقیقات کشاورزی با رویکرد جایگزینی کشت در فراسرزمین شد.
 
استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به برخی محصولات استراتژیک استان از جمله پنبه، موز، انبه، خرما، ذرت و... و دستاوردها و نتایج مثبت از کشت گونه های جدید ترویج شده مانند آناناس، کنار، محصولات مختلف گلخانه ای گفت: باید الگویی ارایه شود که محصولات در زنجیره تولید و مصرف مکمل یکدیگر باشند.
 
موهبتی افزود: با توجه به شرایط اقلیمی استان و طرح های پایلوت مورد اجرا از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ضرورت دارد جامع نگری در ارایه علمی و فنی الگوی کشت، الگوی آبیاری و نظام بهره برداری  مورد توجه بیشتری قرار گیرد و تدبیری اتخاذ گردد که تخصص های مورد نیاز در سیستان و بلوچستان تربیت و بومی سازی شود.
 
نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان گفت: در این راستا باید بسته ای از علم، دانش، عقل و خرد و انسان و تکنولوژی و منابع و اراده و برنامه و... تدبیر و هماهنگ شود.
 
معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز با قدردانی از توجه استاندار سیستان و بلوچستان به موضوع محوری تحقیقات، آمادگی سازمان را برای برنامه ریزی و اجرای طرح های تحقیقاتی و ترویج گونه های جدید در استان اعلام کرد.
 
کاظم خاوازی گفت: به زودی در سفر کاری با تیم تخصصی مورد نیاز برای بررسی ظرفیت ها و ارایه برنامه های اجرایی در استان حضور خواهند یافت.
 
وی از آمادگی این سازمان را برای افزایش سهمیه پذیرش دانشجو و نیز اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان استان و معرفی برای تحصیل به اساتید مورد تایید مرکز تحقیقات و اتخاذ تدابیر و راهکارهای انگیزشی و بومی گزینی را برای ماندگاری نیروها در مناطق مختلف استان خبر داد.
 
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با تشریح بنیان فعالیت های تحقیقاتی این سازمان در بخش های مختلف کشاورزی،  دام و آبزیان گفت: بزودی با فعال کردن این مراکز در راستای نیاز استان، ترویج کشت های مدرن، گونه های نوین آزمون شده مناسب شرایط استان، رفع برخی بازدارنده ها در کشت برخی گونه های شناخته شده، کشت های فراسرزمینی و الگوهای گلخانه ای پربازده با نیاز کمتر آبی را در دستور کار قرار می دهیم.
 
در این دیدار محمدحسن عصاره دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با اشاره به تجارب مفید و دستاوردهای موفق، بر ترویج و توسعه گونه های سازگار مرتعی منطقه تاکید کرد.
 
همچنین در این نشست با توجه به مطالعات و دستاوردهای موفق در بخش دام سنگین،  بر انجام تحقیقات ژنتیک گیاهی و دامی و ترویج و انتقال ژن های گونه های دامی وگیاهی مناسب منطقه اعلام آمادگی شد .
تعداد بازدید : ۳۱۱
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید