پنج شنبه / ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۹:۲۵
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۸۵۲۶
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده

همایش هنر و تمدن حوزه رود هیرمند و شهر سوخته برگزار می شود

استاندار سیستان و بلوچستان در دیدار با رییس فرهنگستان هنر بر معرفی بیش تر فرهنگ، هنر و تمدن حوزه سیستان و بلوچستان تاکید کرد.

(پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸) ۱۹:۲۵
به گزارش روابط عمومی استانداری؛ احمدعلی موهبتی در دیدار با رییس فرهنگستان هنر با تشکر از اقدامات انجام شده در حوزه تمدنی سیستان، گفت: شهرها و نقاط نیازمند کاوش در سراسر استان زیاد است و نیاز جدی به تحقیق و پژوهش در عرصه فرهنگ و هنر سیستان و بلوچستان است.
 
نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان با توجه به ظرفیت های علمی و دانشگاهی استان گفت: دانشگاه های استان به ویژه دانشگاه سیستان و بلوچستان، دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان و دانشگاه زابل، توانمندی علمی بالایی برای همکاری در حوزه های فرهنگ و هنر دارند و آمادگی اجرای برنامه های اجرایی و پژوهشی مشترک را داریم.
 
موهبتی همچنین با اشاره با ظرفیت ایجاد شده در بخش سازمان های مردم نهاد، گفت: به جز دانشگاه ها، سازمان ها و موسسات مردم نهاد زیادی در استان فعال اند و فعالیت گوناگون و ارزشمند فرهنگی و اجتماعی دارند که قابل تجمیع در قالب برنامه های مشترک استان، فرهنگستان و سمن هاست.
 
استاندار با توجه به برخی فیلم ها و برنامه های فرهنگی در گذشته که چهره مخدوشی از استان نمایش داده اند، خواستار برگزاری همایش، نمایشگاه، جشنواره، کنفرانس و برنامه های علمی و فرهنگی وزین توسط دستگاه های متولی در جهت معرفی  سیمای واقعی و تقویت پیوند های مردم  استان با سایر نقاط کشور شد.
 
احمدعلی موهبتی با بیان تجارب عینی از دگرگونی دیدگاه های افراد پس از سفر به استان افزود: دوری استان از مرکز و بازتاب چهره نادرست از استان باعث کم رونقی گردشگری و سفر گردشگران به استان و  تعاملات فرهنگی شده است، در حالی که افراد و گروه ها پس از یک مرتبه سفر و بازدید جاذبه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و تاریخی و کسب شناخت نسبت به مردم استان، اغلب پیوند و ارتباط همیشگی و ناگسستنی با استان برقرار کرده اند.
 
استاندار با بیان ماهیت فرهنگ، گفت باید برنامه ها طوری باشد که رفت و آمد متقابل مردم سایر نقاط به استان و مردم استان به سایر مناطق کشور را در متن خود داشته باشد. در این صورت شناخت و غنا و بالندگی فرهنگی حاصل می شود.
 
رییس فرهنگستان هنر نیز با قدردانی از توجه استاندار به حوزه فرهنگ و هنر، گفت: در حوزه هنر و تمدن سیستان با محوریت شهر سوخته کارهای ارزشمندی شده است و در صدد گسترش دامنه فعالیت های پژوهشی و کاوش به سایر نقاط استان هستیم.
 
دکتر اسماعیلی با اشاره به ظرفیت های فرهنگی منطقه، به برخی برنامه ها از جمله شاهنامه پژوهی، نمایشگاه هنر و تمدن شهر سوخته و... اشاره کرد و گفت با همکاری پژوهش گران داخلی و خارجی خاصه پژوهشگران ایتالیایی، حاصل تحقیقات علمی و ارزشمند در قالب دو مجلد آماده چاپ است که بزودی نشر و در دسترس اصحاب علم و هنر و دانشگاهیان و علاقمندان قرار می گیرد.
 
وی با اشاره به پیشینه تمدن شهر سوخته از چند هزار سال پیش تا تیموریان در  دوره اسلامی، آمادگی فرهنگستان برای برگزاری همایش علمی هنر و تمدن حوزه رود هیرمند با محوریت شهر سوخته را با همکاری مدیریت عالی استان اعلام کرد.
 
اسماعیلی با اشاره به جوان بودن فرهنگستان هنر نسبت به سایر فرهنگستان ها،  خواستار همکاری استانداری در بحث  حضور میهمانان خارجی و پشتیبانی همایش شد.
 
رییس فرهنگستان هنر زمان مناسب برای برگزاری همایش را نیمه دوم آبان تا نیمه نخست آذر سال جاری دانست.
استاندار سیستان و بلوچستان با استقبال و اعلام همکاری همه جانبه استان در برنامه های فرهنگی، دستور تشکیل کارگروه تخصصی مشترک متشکل از استانداری، فرهنگستان هنر و  مدیران دستگاه های استانی مرتبط را برای برنامه ریزی و اقدام لازم صادر کرد.
 
مقرر شد کارگروه برنامه ریزی همایش هنر و تمدن حوزه رود هیرمند با محوریت شهر سوخته، طی دو نشست در هفته آینده در استان و مرکز، برنامه های محتوایی و اجرایی همایش را تنظیم و برای تصویب نهایی ارایه نماید.
 
همچنین در این دیدار مقرر شد کتب و مجموعه پژوهشی انجام شده در خصوص هنر و تمدن حوزه هیرمند و شهر سوخته، در همایش رونمایی  گردد.
 
 
تعداد بازدید : ۲۷۶
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید