پنج شنبه / ۲۰ دی ۱۳۹۷ / ۱۰:۱۹
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۸۰۸۱
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده
سرپرست معاونت سیاسی اجتماعی استانداری

ایجاد اردوگاه ساماندهی متکدیان در سیستان وبلوچستان

(پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷) ۱۰:۱۹

سرپرست معاونت سیاسی اجتماعی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: چرخه ساماندهی متکدیان در شهرهای بزرگ استان مانند زاهدان و چابهار تاکنون معیوب و فقط شامل شناسایی، جمع آوری و غربال گری آنان بوده به همین دلیل برای ساماندهی کامل، ایجاد اردوگاه متکدیان ضروری است.
به گزارش روابط عمومی استانداری محمدهادی مرعشی روز پنجشنبه در نشست ساماندهی امور متکدیان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: خشکسالی های مداوم در دو دهه اخیر و کمبود آب موضوع حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ استان را به معضلی رو به رشد تبدیل کرده است.
وی افزود: افزایش جمعیت حاشیه نشین در شهرها که با پیامدهایی همچون بیکاری و فقر روبروست موجب ازدیاد متکدیان در خیابان ها شده است که این موضوع برای شهرهایی مانند زاهدان به عنوان مرکز استان و شهری بین المللی مانند چابهار زیبنده نیست.
سرپرست معاونت سیاسی اجتماعی استانداری سیستان و بلوچستان ادامه داد: در برخورد با مشکل متکدیان با چرخه ای معیوب مواجه هستیم که از شناسایی شروع شده و بعد از جمع آوری به غربال گری ختم می شود.
مرعشی خاطر نشان کرد: برای حل اساسی این مشکل باید با رویکرد اجتماعی و فرهنگی به دنبال ساماندهی این افراد در یک مجتمع اردوگاهی بود تا در این محل علاوه بر درمان جسمی و روانی مهارت های فنی و حرفه ای را فرا بگیرند و به عنوان افرادی توانمند به عرصه اجتماع بازگردند.
وی ادامه داد: از طرفی برای تسهیل مرحله شناسایی و جمع آوری که اکنون برعهده شهرداری است می توان از سازمان های مردم نهاد استفاده کرد.
سرپرست معاونت سیاسی اجتماعی استانداری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه جمع آوری متکدیان فقط بر عهده ضابطان قضایی مانند نیروی انتظامی و شهرداری است، افزود: در مرحله غربالگری متکدیان هم سازمان های مردم نهاد می توانند فعالیت داشته باشند.
مرعشی گفت: استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد در ساماندهی متکدیان موجب افزایش تعداد جمع آوری شده آنان می شود بنابراین باید امکانات لازم برای ساماندهی این افراد نیز به همین تناسب افزایش یابد که با ایجاد مجتمع اردوگاهی این مشکل نیز حل خواهد شد.
وی به موضوع فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم در زمینه ساماندهی متکدیان اشاره کرد و افزود: مردم جامعه باید با پیامدهای اجتماعی و فرهنگی تکدی گری آشنا شده و به جای کمک به این افراد سازمان های مربوطه را در شناسایی و جمع آوری آنان یاری دهند.
سرپرست معاونت سیاسی اجتماعی استانداری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تاکنون ردیف اعتباری مختص ساماندهی متکدیان در سازمان مدیریت و برنامه ریزی وجود نداشته است، گفت: پیگیری های لازم برای ایجاد این ردیف انجام می شود تا بتوان از همین محل اعتبارات مورد نیاز ایجاد مجتمع اردوگاهی متکدیان استان را تامین کرد.

تعداد بازدید : ۲۶۰

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید