چهارشنبه / ۱۹ دی ۱۳۹۷ / ۱۳:۴۸
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۸۰۸۰
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده

تاکید استاندار سیستان و بلوچستان بر ضرورت ساماندهی حاشیه نشینی در زاهدان و چابهار

(چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷) ۱۳:۴۸

به گزارش روابط عمومی استانداری; احمد علی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان در جلسه مشترک شورای مسکن و ستاد بازآفرینی شهری که با حضور رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور و با هدف بررسی مشکلات حاشیه نشینی استان و ساماندهی مسکن روستایی واقع در حریم شهرها برگزار شد, گفت: ساماندهی حاشیه نشینی در زاهدان و چابهار بسیار ضروری است و اگر به مشکلات این بخش توجه نشود در آینده نه چندان دور به مثابه لنگر ناپایداری خواهد بود که باعث غرق شدن کشور می شود.
وی از ریشه های اساسی حاشیه‌نشینی; خشکسالی پی در پی و طمع عده ای افراد فرصت طلب که به عنوان زمین‌خوار پشت افراد مستحق پنهان شده اند را عنوان کرد و افزود: سیستان و بلوچستان به منزله زلزله خاموش و کشنده ولی بی صداست که ۲۰ سال خشکسالی پی در پی نیز بر این مشکلات افزوده است و با این که خدمات نظام در این استان بر کسی پوشیده نیست اما نگاه و توجه بسیار ویژه دولتمردان را برای رهایی از محرومیت می‌طلبد.
 احمد علی موهبتی به جمعیت ۸۰۰هزار نفری مرکز استان اشاره کرد و گفت: سه هزار روستای استان فاقد لوله کشی آب میباشد و قریب به ۱۲۷۵ روستا آبرسانی سیار دارند که اگر این روند ادامه پیدا کند در آینده روستا های جدید نیز اضافه خواهد شد و چنانچه مشکل آب چاه نیمه مرتفع نگردد در اوایل سال آینده شهر زاهدان نیز باید با تانکر آب رسانی شود.
 وی افزود: حفظ عزت مردمان این استان, اراده واحد و جدی تیم استانی و ملی را می طلبد زیرا ما خادمان مردم هستیم و نسبت به مطالبات آنها مسئول میباشیم.
استاندار سیستان و بلوچستان یکی از وظایف اساسی ستاد بازآفرینی را حفظ هویت سندی مردم استان بیان کرد و اظهار داشت: هویت شناسنامه ای و هویت سندی دو هدف مهم و اساسی ساماندهی می باشد که نیاز به متولی توانمند و آگاه جهت ساماندهی این موضوع داریم و نبود این دو هویت آسیب جدی به جامعه خواهد زد و چنانچه مردم فاقد این دو هویت باشند, هرگز مالکین حقیقی و واقعی آنچه در اختیار دارند, نخواهند بود.
 این مقام مسئول در این جلسه خواستار توجه ویژه این تیم در راستای رفع محرومیت این استان و ساماندهی معضل حاشیه نشینی شد و عنوان داشت: ما بیش از نیاز به امکانات و بودجه در این خصوص نیاز به فکر و ایده سازمان بنیادمسکن و تیم همراه داریم تا ضمن اینکه فکر ,توان , امکانات و اعتبارات را برای این استان به ارمغان بیاورند هماهنگی لازم را با سطح ملی و استانی برای محقق کردن رفع معضل حاشیه نشینی داشته باشند.
 موهبتی علاوه بر بحث حاشیه نشینی و مقوله های دیگر که نیاز به هم افزایی دستگاههای محلی, استانی و کشوری دارد خواستار توجه ویژه به شاخص‌های عمومی و اختصاصی مربوط به حوزه وظیفه ای بنیاد مسکن در استان شد و تاکید نمود: اجرای طرح هادی, بهسازی ,آماده سازی و سند دار کردن املاک روستائیان باید به طور ویژه در دستور کار این جلسه قرار گیرد.
 وی با اشاره به ابلاغ ۱۸۰۰میلیارد تومان اعتبارات و تسهیلات ارزان قیمت جهت رفاه معیشتی مردم این استان افزود: در حال حاضر  ۱۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به این استان اختصاص یافته که ۶۰۰ میلیارد تومان ابلاغ شده و ۱۲۰۰ میلیارد در مرحله پیگیری و ابلاغ می باشد.
وی افزود: سند دار کردن زمین‌های روستاییان می‌تواند با توجه به اختصاص این تسهیلات برای اولین بار در استان ایجاد اشتغال تضمینی را برای مردم به دنبال داشته باشد.
 در پایان موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان ابراز امیدواری کرد: حضور مقامات کشوری در استان نقطه عطفی در تغییر نگاه ما مدیران استانی وموجبات توجه جدی در سطح ملی را فراهم آورد.

تعداد بازدید : ۲۱۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید