پنج شنبه / ۵ آبان ۱۴۰۱ / ۱۱:۴۹
سرویس : مطالب ویژه
کد خبر : ۱۱۶۷۴
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس مطالب ویژه

از تحقق پروژه های ورزش و جوانان بعد از ۲۰ سال در سیستان و بلوچستان تا مدال آوری جوانان این استان

اجرای پروژه‌های را اکد ۲۰ ساله تنها گوشه ای از توانمندیهای ورزشی این استان و البته توسعه فضاهای ورزشی در استان است.

از تحقق پروژه های ورزش و جوانان بعد از ۲۰ سال در سیستان و بلوچستان تا مدال آوری جوانان این استان
(پنج شنبه ۵ آبان ۱۴۰۱) ۱۱:۴۹

دومین سفر استانی آیت الله سید ابراهیم رئیسی بعد از آغاز به کار دولت مردمی به استان سیستان و بلوچستان بود، که ماحصل این حضور تصمیماتی بود که در حوزه های مختلف از جمله حوزه ورزش گرفته شد و سبب گردید تا پروژه هایی که بیش از ده سال از عمر آنها میگذرد راه اندازی شود

اگر با نگاهی عادلانه به تغییرات سیستان و بلوچستان در حوزه ورزش طی یکسال اخیر خواهیم دید؛ در حوزه ورزش شاهد افتخار آفزینی های فراوان بودیم که بخش اعظمی از این افتخارات ناشی از توسعه فضای ورزشی بوده است.

سیستان وبلوچستان ظرفیت و پتانسیل های ، استعدادهای بی‌نظیر و بکری وجود دارد اما کمبود امکانات ورزشی در سیستان وبلوچستان در حالی سدی برای پیشرفت جوانان علاقمند به ورزش به شمار میرفت چراکه که این خطه از کشور ورزشکاران مطرح و استعدادهای درخشانی را در خود جای داده لذا باید با توسعه فضا های ورزشی همتی مضاعف در برای به فعلیت رساندن این استعداد ها در استان انجام می‌شد در این گزارش به اختصار به بخشی از این اقدامات اشاره شده است.

خانه تخصصی کشتی زابل

پروژه خانه کشتی زابل بیش از 15 سال راکد بود پروژه ای که به نوعی به آرزو مردم سیستان تبدیل شده بود .....

این پروژه که در سال 84 کلنگ زنی شده بود بعد از سالها رکود هم اینک به پایان رسیده است.

استادیوم ورزشی شهرستان مرزی میرجاوه

در شهر مرزی میرجاوه با جمعیتی بسیار جوان کمبود یک استادیوم ورزشی دیده می‌شد که البته استادیوم ورزشی این شهرستان نیز از جمله پروژه هایی بود که بیش از 10 سال از رکود آن می‌گذشت، به همت دولت بهره‌برداری شد.

سالن 2000 نفری شهرستان چابهار که به میراث فرهنگی تبدیل شده بود.

سالن 2000 نفری شهرستان چابهار کاز از سال 82 آغاز شده و راکد مانده بود هم اینک به مناسبت هفته تربیت بدنی به افتتاح شد.


بهره برداری از 77 پروژه عمرانی

وی گفت: ایجاد زیرساخت های روستایی و عشایری با تجهیز بیش از 400 خانه ورزش روستایی و کسب رتبه اول ساخت زمین چمن مصنوعی مینی فوتبال با احداث بیش از 300 زمین چمن در روستاهای سراسر استان از افتخارات استان بوده است.

ادهم کرد همچنین افزود: کسب مقام سوم ستاد ساماندهی امور جوانان در کشور و همچنین اجرای بیش از 15 طرح ملی در حوزه جوانان از عملکرد بسیار خوب حوزه جوانان بوده است.

وی در خصوص توسعه حوزه عمرانی عنوان کرد: بهره برداری از 77 پروژه عمرانی حوزه ورزش و جوانان و افزایش سرانه فضای ورزشی از 44 سانتی متر به 51 سانتی متر و ساخت بیش از 18 خانه جوانان در شهرستان های سراسر استان سیستان و بلوچستان از فعالیت های حوزه عمرانی می باشد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان افزود: حضور 218 نفر از ورزشکاران استان در اردوهای تیم ملی و مسابقات جهانی ، آسیایی که شاخص ترین آن کسب اولین مدال رسمی بوکس جهانی و دریافت سهمیه المپیک توسط دانیال شه بخش از افتخارات حوزه ورزش استان بوده است.

ادهم کرد، اضافه کرد: توسعه مدال های قهرمانی در پنج رشته ورزشی سال گذشته به 36 رشته در رویداد های مهم و کسب رتبه 17 استعداد های برتر کشور و رشد قابل چشمگیر در رنکینگ جدول کشوری نشان از برنامه ریزی های مدون و شبانه روزی در حوزه ورزش و جوانان استان است.

وی از برگزاری بزرگترین رویداد ورزش روستایی با حضور بیش از 10 هزار ورزشکار در مسابقات جام پرچم گفت که در سطح کشور بیشترین تیم های شرکت کننده در دو بخش دختران و پسران را شامل می شود.

مدیرکل ورزش و جوانان استان از افتتاح پروژه های مهم و ملی گفت: افتتاح پروژه های بزرگ همچون خانه کشتی زابل، سالن دوهزار نفری چابهار، استادیوم فوتبال شهرستان زهک، و میرجاوه از اقدامات مهم حوزه عمرانی می باشد.

وی در خصوص پروژه های مهم در حال ساخت سیستان و بلوچستان عنوان کرد: سالن های چند منظوره ورزشی 4500 نفری زاهدان، ده کیخا زابل، مهرستان، تلنگ قصرقند، آهوران نیکشهر، سالن فنوج، کوهک زهک، چرک نیمروز، لار زاهدان، ذیلنفان ایرانشهر، گلمورتی دلگان، استادیوم فوتبال کنارک و زهک، گل بزرگ راسک، مجموعه 17 شهریور زاهدان، تعویض سقف سالن کنارک، فاز دوم سکو تماشاگران استادیوم چابهار، زمین گل بزرگ بخشان.

اختصاص رتبه‌ اول ساخت اماکن ورزشی کشور به سیستان و بلوچستان

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: طی شش ماهه ابتدایی سال جاری عناوین کسب شده توسط قهرمانان بین‌المللی استان به ۷۱ مورد و تعداد تیم های حاضر در لیگ‌های کشوری استان‌ نیز به ۳۵ تیم افزایش یافت .

حسین مدرس خیابانی، اظهار داشت: خوشبختانه در سال جاری آمارهای افتخار آفرینی برای سیستان وبلوچستان در حوزه ورزش به ثبت رسیده که از آن جمله افزایش ۷۱ موردی عناوین کسب شده بین المللی توسط ورزشکاران استان است.

وی افزود: طی این مدت تعداد زیادی از استعدادهای ورزشی در استان شناسایی شدند که توانستند برای سیستان و بلوچستان افتخار آفرینی کنند.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: امروزه ورزش مهم ترین و بلندترین ابزار رسانه و انتقال فرهنگ است.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم یک تصویر درست از استان سیستان و بلوچستان مخابره کنیم ورزش ظرفیتی فوق العاده محسوب می شود.

مدرس خیابانی اذعان کرد: ورزشکاران زیادی در رشته های متعدد از جمله ورزش های توپی، انفرادی و گروهی تحویل ایران داده ایم که پرچم این خط را برافراشته و افتخار آفریدند.

وی با بیان اینکه ورزشگاه ۴۵۰۰ نفری المپیک تا پایان سال بهره برداری می شود، افزود: امروز رتبه‌ اول ساخت اماکن ورزشی در کشور به سیستان و بلوچستان اختصاص دارد و همچنین بسیاری از ورزشگاه های معطل در دولت سیزدهم به همت مدیران به اتمام رسیده است.

استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۸۰ زمین چمن در سطح استان ساخته شده که عمده آنها در مناطق روستایی و عشایری هستند چرا که نگاه این است که ورزش را به سمت روستاها بکشانیم.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت جوانان ادامه داد: با توجه به جوان بودن جمعیت استان قطعاً ورزش می تواند یک عامل وحدت و انسجام در این استان باشد.

مدرس خیابانی اظهار کرد: با توجه به اینکه این استان در صف اول مبارزه با مواد مخدر قرار دارد نسخه شفابخش آن ورزش و اشتغال است که می‌تواند با این پدیده شوم مبارزه کند.

وی افزود: این روزها کمتر رویداد ورزشی در کشور برگزار می‌شود که نام سیستان و بلوچستان در آن دیده نشود لذا امیدواریم با فرهنگ‌سازی درست و تشویق خانواده ها به ورزش همچنین اطلاع رسانی مناسب این امر را در بین مردم نهادینه کنیم.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: کماکان این استان نیاز به کمک های وزارت ورزش و جوانان دارد چرا که افتخار آفرینی این استان برای همه ثابت شده است.

تعداد بازدید : ۲,۵۵۷
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید