سه شنبه / ۲۰ مهر ۱۴۰۰ / ۰۷:۴۴
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۰۵۳۸
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
معاون سیاسی و اجتماعی استاندار:

موضوع افراد فاقد ورقه و مشکوک التابعه در استان چند وجهی بوده و باید توجه ویژه ای به تمامی ابعاد داشت

موضوع افراد فاقد ورقه و مشکوک التابعه در استان چند وجهی بوده و باید توجه ویژه ای به تمامی ابعاد داشت
(سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰) ۰۷:۴۴

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ همایش کارگروه ویژه رسیدگی به پرونده های فاقدین ورقه و افراد مشکوک التابعه شرق و جنوب شرق کشور با حضور مدیران کل ادارات ثبت احوال استانهای خراسان رضوی؛ خراسان شمالی؛ خراسان جنوبی؛ گلستان؛ کرمان و به میزبانی اداره کل ثبت احوال استان به ریاست دکتر کوثری معاون سیاسی و اجتماعی و رییس کمیسیون فاقدین شناسنامه و مشکوک التابعین شورای تامین استان صبح روز دوشنبه برگزار گردید.

در این جلسه آقای کوثری ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان عرصه دفاع از هویت و تابعیت استان (شهیدان ارجمندی و صیادی ) و تبریک حول ماه ربیع الاول اظهار داشت: موضوع افراد فاقدورقه و مشکوک التابعه در استان سیستان و بلوچستان چند وجهی بوده و دارای ماهیتی تک بعدی نمی باشد. در این حوزه می بایست به تمامی ابعاد توجه گردد و از نگاه بخشی به موضوعات مبتلابه اسناد هویتی می بایست پرهیز گردد.

ایشان در ادامه به موضوع رسیدگی به پرونده های فاقدین ورقه در استان از سال ۱۳۹۲ تا کنون پرداخته و اظهار داشت: از سال ۹۲ تا کنون بالغ بر ۳۵۰۰ پرونده رسیدگی و بیش از ۳۴۰۰۰ سندسجلی صادره شده است و در حال حاضر بالغ بر ۲۸۰۰ پرونده در شوراهای تامین شهرستانها مطرح که در حال رسیدگی می باشد.

رییس کمیسیون فاقدین شناسنامه و مشکوک التابعین شورای تامین استان در ادامه بیان داشت: با توجه به ابلاغ قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی از سوی مراجع مرتبط برنامه ریزی لازم برای این فرایند در استان آغاز و طی فراخوانی که صورت گرفت تا کنون بالغ بر ۵۵۰۰۰ نفر در این طرح ثبت نام و مراحل اجرایی و تکمیل پرونده این افراد در دست اقدام می باشد تا طبق قوانین و مقررات اقدامات لازم در خصوص این افراد صورت پذیرد.

این مقام مسئول افزود: با عنایت به اینکه استان سیستان و بلوچستان دارای مرز مشترک با دو کشور افغانستان و پاکستان می باشد و بانظرداشت تحولات منطقه ای، در حوزه اسناد هویتی که با منافع ملی ایران ارتباط مستقیم دارد می بایست ملاحظات مورد اهتمام قرار گیرد به همین دلیل بعضا روند رسیدگی به پرونده ها با کندی مواجه می شود. مهاجرت گسترده اتباع بیگانه شرایط را در سطح استان با سایر نقاط کشور متفاوت نموده است لذا متولیان امر می بایست برای جلوگیری ازهرگونه آسیب احتمالی در روند امور مربوط به این حوزه دقت نظر لازم را داشته باشند .

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار در پایان افزود: مباحث مبتلابه با اسنادهویتی دارای دو بعد حقوق حاکمیت و حقوق شهروندی می باشد که می بایست به هردو بعد موضوع به صورت توامان توجه گردد زیرا موضوعات مبتلابه در این حوزه با منافع ملی کشور ارتباط مستقیم دارد .

تعداد بازدید : ۶۴۷
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید