دوشنبه / ۱۹ مهر ۱۴۰۰ / ۱۲:۵۰
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۰۵۳۶
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
استاندار:

اولویت استان تکمیل پروژه های نیمه تمام است

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه اولویت کار استان، تکمیل پروژه های نیمه تمام است، گفت: شروع پروژه و کلنگ زنی جدید و پراکندگی منابع اعتباری؛ هیچ گونه عایدی برای استان ندارد لذا تکمیل و بهره‌برداری از پروژه های نیمه تمام در دستور کار قرار دارد.

(دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰) ۱۲:۵۰

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ حسین مدرس خیابانی در نشست هم اندیشی معتمدین، سران طوایف و ریش‌سفیدان با استاندار، ضمن تبریک فرا رسیدن ماه ربیع الاول و هفته نیروی انتظامی گفت: تکمیل پروژه‌های بخش راه؛ اعم از پروژه‌های جاده‌ای، ریلی و تکمیل جاده‌های فرعی و روستایی و اتصال استان به کریدور شرق و غرب در اولویت کار استان قرار خواهدداشت.

وی اضافه کرد: استان پهناور سیستان و بلوچستان با بیش از ۱۶۰۰ کیلومتر مرز آبی و زمینی نیازمند داشتن راه‌های دسترسی مناسب و استاندارد است و در صورتی که راه دسترسی مناسب نباشد، استان در بن بست قرار می گیرد و هرگونه سرمایه گذاری حتماً به شکست منجر خواهد شد.

استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بزرگترین مشکل امروز استان موضوع کم آبی و خشکسالی است و باید در خصوص تامین آب، اقدامات جدیدی از جمله بهره برداری از آب چاه های ژرف و انتقال آب از دریای عمان را در دستور کار خود قرار دهیم.

مدرس خیابانی با بیان اینکه موضوع حقابه هیرمند، انتقال آب چاه نیمه ها و بهره برداری از آب چاه های ژرف در دست اقدام است، خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از چاه سوم آب ژرف تا آخر مهرماه عملیاتی خواهد شد و با توافقی که با وزارت نیرو و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری انجام شده مقرر گردید؛ چاه های ژرف به سرعت گسترش یابد که با توجه به فراخوان عمومی امیدواریم سرمایه‌گذاران در این بخش فعال شوند.

وی افزود: اساسی ترین کار برای تامین آب مورد نیاز استان که بایستی مورد مطالبه معتمدین هم‌باشد وظرفیت های استان در بخش کشاورزی و دامداری را هم محقق می‌کند؛ انتقال آب دریای عمان است که باید هرچه زودتر عملیات اجرایی آن آغاز شود.

رئیس شورای برنامه ریزی و توسعه استان بیان داشت: با کمبود منابع مالی در کشور و به ویژه سیستان و بلوچستان روبرو هستیم؛ اما بن‌بستی در کشور وجود ندارد و باید تلاش کنیم با بسیج امکانات و تدارک منابع مالی پروژه های نیمه تمام را به بهره برداری برسانیم.

مدرس خیابانی گفت: معتمدین و متنفذین با استفاده از نفوذ کلام و اعتمادی که مردم با آنان دارند، دولت مردمی را جهت جذب سرمایه گذار و برون رفت از این شرایط یاری کنند.

وی ادامه داد: یکی از عوامل توسعه؛ جذب منابع و سرمایه گذاری است که با محدودیت های بودجه ای دولت، فقط با اتکا به منابع دولتی نمی توانیم برنامه های توسعه استان را اجرایی کنیم.

استاندار با بیان ظرفیت ها و قابلیت های استان در بخش‌های کشاورزی، باغداری، پرورش محصولات گرمسیری، دامپروری، آبزی پروری و صنایع و معادن گفت: در بخش صنعت استان گرفتار نبود زیرساخت های لازم از جمله آب، برق، گاز و فیبر نوری هستیم.

وی افزود: بنیه استان به لحاظ صنعتی بسیار ضعیف است، لذا باید تلاش کنیم؛ ضمن حمایت و حفظ واحدهای صنعتی موجود با ایجاد زیرساخت، اشتغال پایدار بخش صنعتی برای جوانان ایجاد شود و مرزبانان اصلی این استان که مردم هستند، مجبور به مهاجرت از استان نشوند.

استاندار: پاشنه آشیل یک استان مرزی؛ استفاده از ظرفیت‌های مرزی است


استاندار سیستان و بلوچستان در نشست هم‌اندیشی با معتمدین گفت: پاشنه آشیل یک استان مرزی؛ استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های تجاری و مرزی است.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: سیستان و بلوچستان یک استان مرزی و تجاری است و آنچه به سرعت می‌تواند تا زمان بهره برداری از پروژه های صنعتی و معدنی جوابگو باشد و سر سفره مردم بیاید و حتی پشتوانه اجرای پروژه های صنعتی و معدنی هم باشد، استفاده از ظرفیت تجارت مرزی است.

وی افزود: برای تحقق اهداف و سیاست های نظام در سیستان و بلوچستان علاوه بر قوای سه گانه، همگرایی بسیار خوبی بین همه مسئولان و بزرگان استان وجود دارد و برای رسیدن استان به توسعه همه متفق القول هستند.

رئیس شورای هماهنگی مبادلات مرزی استان گفت: علاوه بر فعالیت بازارچه مرزی میلک، تبدیل‌شدن دو مرز گمشاد و کوهک به مرز رسمی نیز در حال پیگیری است.

استاندار: نقش معتمدین در لایه‌های مختلف اجتماعی بی‌نظیر است

استاندار سیستان و بلوچستان در نشست با معتمدین استان گفت: نظام جمهوری اسلامی که یک نظام مردمی می باشد در همه عرصه ها نیاز به حضور پایگاه های مردمی و گروه‌های مرجع دارد و در این میان نقش معتمدین و متنفذین در لایه‌های مختلف اجتماعی یک نقش بی نظیر و بی بدیل است.

وی با بیان اینکه برای تحقق برنامه‌های دولت در سیستان و بلوچستان نیازمند هدایت و حمایت معتمدین و بزرگان استان هستیم، خاطرنشان کرد: نقش معتمدین فقط هم‌اندیشی نیست بلکه نقش تشکل ها و گروه های مرجع نقش نظارتی و شفاف سازی هم هست و هر جا کارگزاران نظام از مدار منطق و ضوابط خارج شوند، معتمدین بایستی با حضور و حمایت خود و با تذکر شان مسئولان را به مدار اصلی خدمت برگردانند.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به سخنان معتمدین و ریش سفیدان در این نشست گفت: اینکه دغدغه همه بزرگان و معتمدین استان حفظ وحدت و انسجام و پرهیز از دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی و طایفه ای بود، بسیار امیدوارکننده است.

وی حفظ وحدت را برای ادامه فعالیت و حرکت توسعه‌ای استان ضروری دانست و از آسیب‌شناسی موشکافانه و دقیق مسائل استان توسط معتمدین قدردانی کرد.

تعداد بازدید : ۲۱۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید