سه شنبه / ۲۹ تیر ۱۴۰۰ / ۱۰:۴۳
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۰۳۴۳
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

رتبه سوم استان سیستان و بلوچستان در رشد تولید ناخالص داخلی در کشور

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گفت‌: بر اساس اعلام مرکز ملی آمار، سیستان و بلوچستان توانسته است جزو سه استان‌ برتر در کشور در نرخ رشد محصول داخلی قرار گیرد.

(سه شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰) ۱۰:۴۳

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گفت‌: بر اساس اعلام مرکز ملی آمار، سیستان و بلوچستان توانسته است جزو سه استان‌ برتر در کشور در نرخ رشد محصول داخلی قرار گیرد.

دکتر ماندانا زنگنه افزود: منظور از محصول ناخالص داخلی مجموع ارزش نهایی تمامی کالاها و خدماتی است که در یک بازه‌ زمانی معین در کشور تولید شده‌اند، به عبارت دیگر میزان تولید ناخالص داخلی یا (GDP یا Gross Domestic Product) بهترین روش برای سنجش رشد اقتصاد یک کشور است و به مفهوم تمام چیزهایی است که توسط همه‌ی مردم و شرکت‌های واقع در یک کشور تولید می‌شود.

وی بیان کرد: بر اساس گزارش مرکز ملی آمار، سیستان و بلوچستان در سال ١٣٩٨ با نرخ رشد ٣.٤٦ درصد در میان ۳۱ استان پس از یزد با ۶.۵۱ درصد و همدان با ۴.۲۵ درصد،رتبه سوم را در نرخ تولید محصول ناخالص داخلی به خود اختصاص داده است و این در حالیست که نرخ رشد محصول ناخالص داخلی کشور در همین سال منفی ٤.٩٢ درصد بوده است و این شاخص به طور آشکار نشان دهنده رشد اقتصادی استان در سالهای اخیر است.

معاون هماهنگی اموراقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان افزود، انچه شایان ذکر است این است که بی تردید سیستان و بلوچستان روند رو به رشدی را آغاز کرده که نوید بخش اینده ای روشن و متفاوت برای این استان پهناور است، گواه این ادعا نرخ رشد ٣.٦٢ درصدی استان در ٨ سال اخیر بوده در حالیکه نرخ رشد اقتصادی کشور بدون احتساب بخش نفت در همین مدت تنها ٢.٥١ درصد بوده است.

تعداد بازدید : ۲۸۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید