دوشنبه / ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۲۲:۳۹
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۰۱۲۳
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

شمارداوطلبان شورای شهر و روستا سیستان‌وبلوچستان ۱۴ درصد رشد داشته است

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: مجموع داوطلبان شوراهای اسلامی شهر و روستا استان ۲۱ هزارو ۱۱۶ نفر بوده که نسبت به دوره قبل ۱۴.۶ درصد رشد داشته و از این تعداد ۸۶.۶ درصد مرد و ۱۳.۴ درصد زن هستند.

(دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰) ۲۲:۳۹

ابوذر کوثری روز دوشنبه در نشست خبری ستاد انتخابات سیستان و بلوچستان با قدردانی از تمامی دست‌اندرکاران ستاد انتخابات شهرستان‌ها، فرمانداری‌ها، هیات نظارت، هیات اجرایی، مراجع ذی‌صلاح و داوطلبانی که در این انتخابات مشارکت کرده‌اند اظهارداشت: از مهمترین ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران انتخابات است و تمامی بخش‌های این ساختار سیاسی مستقیم یا غیرمستقیم توسط مردم در  انتخابات تعیین می‌شود.

رییس ستاد انتخابات سیستان و بلوچستان با بیان اینکه انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران یک انتخاب معنادار بوده که در سرنوشت تک تک شهروندان نقش دارد و از این جهت جزو معدود کشورهایی هستیم که دارای انتخاباتی معنادار است افزود: این انتخابات ۲ فرصت ایجاد می‌کند یک فرصت برای اعلام نظر مردم در مورد برنامه‌ها و رویه‌های موجود در زمینه‌های مختلف و اینکه آیا رضایت دارند و یا این وضعیت باید تغییر یا اصلاح شود از جهت دیگر برای نظام جمهوری اسلامی ایران دارای اهمیت بوده زیرا انتخابات عامل به بن‌بست نرسیدن و انسداد نشدن نظام خواهد بود و این نظام از طریق انتخابات مدام بازسازی و سیاست‌های خود را با مطالبات و تقاضاهای مردم هماهنگ می‌کند.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه امنیت، سلامت، مشارکت و رقابت چهار اصل مهم در برگزاری این انتخابات است که قبل از شروع دستور کار برنامه‌ریزی و تمهیدات لازم در  این مورد اندیشیده شده است تصریح کرد: بعد از شروع دستور انتخابات در ۲۴ شهرستان و ۵۹ بخش در مجموع ۸۳ هیات اجرایی در سراسر استان تشکیل شد.

وی با اشاره به اینکه برای  نخستین بار ثبت‌نام از داوطلبان شوراهای شهر و روستا به صورت تفکیکی بود تا از ازدحام در زمان نام نویسی جلوگیری شود و به خاطر همین موضوع ثبت نام شورای شهر در اسفند و شورای روستا فروردین انجام شد خاطر نشان کرد: کل ثبت نام‌کننده‌های سیستان و بلوچستان در شوراهای شهر یک هزار و ۵۳۰ نفر بوده که نسبت به دوره قبل ۱۷ درصد افزایش داشته و به طور متوسط برای هر کرسی شورای شهر ۵.۵ دهم درصد ثبت‌نام کننده داشتیم که در مجموع ۲۷۱ نفر برای کرسی های اصلی و ۱۶۷ نفر نیز علی البدل هستند.

کوثری با اشاره به اینکه مجموع بانوان ثبت نام شده در شورای شهر ۱۵۶ نفر بوده که نسبت به دوره قبل ۱۵ درصد افزایش داشته است، اظهار داشت: در انتخابات شورای شهر ۱۰ درصد مجموع ثبت‌نام‌کننده‌‎ها بانوان بودند و شهر زاهدان با ۲۸ نفر برای هر کرسی شورای شهر بالاترین تعداد داوطلبان را در سیستان و بلوچستان دارد.

وی با بیان اینکه نام نویسی با چهار روش (سه روش غیرحضوری) انجام شد تصریح کرد: ۳۳ درصد ثبت‌نام‌کنندگان در شورای شهر به صورت الکترونیکی انجام شده و هیات اجرایی نیز کار بررسی صلاحیت‌ها را انجام داده که صلاحیت حدود ۱۱ درصد از داوطلبان حسب استعلام از مراکز چهار گانه تایید نشده است.

رییس ستاد انتخابات سیستان و بلوچستان بیان کرد: بیش از ۸۰ درصد داوطلبان در هیات نظارت تایید صلاحیت شدند و بقیه داوطلبانی که تایید صلاحیت نشدند شکایت‌های خود را برای هیات نظارت استان ارسال کرده اند که پرونده‌های‌شان در حال بررسی است.

وی با اشاره به اینکه در شوراهای روستایی مجموع ثبت‌نام‌کننده ها ۱۹ هزارو ۵۸۶ نفر بوده است بیان کرد: نام نویسی در این بخش نیز ۱۴.۵ درصد افزایش داشته و برای هر کرسی ۲.۲ درصد ثبت نام کننده در شوراهای روستا بوده است، در این دوره در سه هزارو ۴۹۶ روستای واجد شرایط انتخابات شورای روستایی برگزار خواهد شد که از این تعداد ۱۲۰ روستا شورای پنج نفره و بقیه شورای سه نفره خواهند بود.

کوثری با اشاره به اینکه کرسی‌های اصلی در شورای روستا ۱۰ هزارو ۷۲۰ نفر و بانوان ثبت نام کننده ۲ هزار و ۶۶۵ نفر بوده که رشد ۱۰۹ درصدی نشان می دهد، تصریح کرد: در مجموع ۱۴ درصد داوطلبان ثبت‌نام شده برای شوراهای روستایی سیستان و بلوچستان را بانوان تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه ۲۱ درصد داوطلبان شهری و ۱۹ درصد داوطلبان روستایی دارای سابقه عضویت در شوراهای شهری و روستایی هستند خاطر نشان کرد: ۵۵ درصد داوطلبان شهری دارای مدرک تحصیلی کارشناسی، ۹درصد داوطلبان روستایی دارای مدرک تحصیلی دیپلم و ۵۶.۵ درصد از داوطلبان شهری فرهنگی و کارمند و ۱۱ درصد از داوطلبان روستایی سیستان و بلوچستان کشاورز هستند.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه ۵۲ درصد داوطلبان شهری بین ۲۵ تا ۴۰ سال و ۵۰ درصد داوطلبان روستایی بین ۲۵ تا ۴۰ سال سن دارند اظهار داشت: انتخابات شوراهای اسلامی در ۵۱ شهر این استان برگزار می‌شود که شورای شهر زاهدان ۱۱ نفره (کرسی)، چهار شهر زابل، ایرانشهر، خاش و چابهار هفت نفره و بقیه شهرها دارای ۵ کرسی هستند.

وی ادامه داد: با وجودی که سیستان و بلوچستان ۳.۲ درصد جمعیت کشور را دارد اما میزان ثبت‌نام‌کنندگان آن در شورای شهر هشت درصد کل ثبت‌نام‌کنندگان کشور است و این میزان معدل خوبی برای استان محسوب می‌شود.

رییس ستاد انتخابات استان گفت: انتخابات شوراهای روستایی در سه هزارو ۴۹۶ روستا برگزار خواهد شد.

معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: رکن اساسی توسعه در هر کشور مباحث امنیتی است و به همین دلیل در عرصه انتخابات ستاد امنیت انتخابات شکل گرفته و براساس دستورالعمل‌ها و آنچه وظایف ذاتی دستگاه‌های امنیتی بوده تدابیر لازم را برای برگزاری یک انتخابات سالم با حضور پرشور و حداکثری مردم اتخاذ کرده‌ایم.

محمدهادی مرعشی با بیان اینکه بخش امنیت انتخابات قسمتی به صورت آشکار مشهود و عده‌ای در شعب اخذ رای از صندوق‌ها صیانت می‌کنند افزود: بخش پنهان قضیه نیز اینگونه است که برای تمام موضوعات اطلس جغرافیای امنیت سیستان و بلوچستان تدوین و در ۲ حالت عادی و فوق العاده طرح‌های امنیتی تنظیم شده است.

وی خاطر نشان کرد: بین ۱۶ تا ۲۰ هزار نفر نیرو برای تامین امنیت انتخابات پیش‌بینی شده که براساس قانون امنیت انتخابات بر عهده نیروی انتظامی است و این نیرو می‌تواند از سایر نیروها با تایید شورای تامین  برای برقراری امنیت لازم استفاده کند.

معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان  با اشاره به اینکه امسال موضوعات کرونا کار را ویژه‌تر کرده است تصریح کرد: از آنجا که ممکن است براثر بی دقتی کاهش مشارکت اتفاق بیافتد این ویژگی نیز در طرح‌های امنیتی دیده شده است.
وی اظهار داشت: در انتخابات امنیت محورها، مرز، شعب مد نظر قرار گرفته و تلاش داریم به مانند سال‌های پیش حداکثر تامین امنیت را با کمک مردم فراهم کنیم.

۸۹ درصد داوطلبین شوراهای شهر در هیات های اجرایی و حدود ۸۰ درصد آنها در هیات های نظارت تایید صلاحیت شده اند.نشست خبری ستاد انتخابات استان سیستان و بلوچستان با حضور کوثری معاون سیاسی و اجتماعی و رییس ستاد انتخابات استان ؛ بیجار معاون هماهنگی امور عمرانی و رییس کمیته بازرسی ؛ مرعشی معاون امنیتی و انتظامی و رییس کمیته امنیتی در سالن اجتماعات استانداری با اصحاب رسانه برگزار گردید.

در این نشست آقای کوثری ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات و تسلیت ایام شهادت اولین اختر آسمان امامت و ولایت حضرت علی (ع) و گرامیداشت هفته کارگر و معلم اظهار داشت : هدف از برگزاری نشست مذکور ارایه گزارش از عملکرد و اقدامات انجام شده ، پاسخگویی به سوالات و رفع ابهامات ؛ می باشد .

رییس ستاد انتخابات استان در ادامه افزود : از کلیه مجریان انتخابات؛ هیات های اجرایی ؛ فرماندارن ؛ بخشداران؛ مراجع پاسخگویی به استعلامات و هیات های نظارت و به صورت ویژه داوطلبینی که به صورت فعالانه در امر انتخابات مشارکت نمودند و کلیه گروه های مرجع و شاخصین که مردم را برای مشارکت در امر انتخابات ترغیب نمودند تشکر می نمایم .

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری افزود : نظام جمهوری اسلامی ایران دارای یک ماهیت است و یکی از مهمترین ارکان این نظام انتخابات می باشد؛ کلیه بخشهای نظام مستقیم یا غیرمستقیم توسط مردم انتخاب می شود ؛ جمهوری اسلامی جز معدود کشورهایی است در منطقه که انتخابات معنادار و دارای اثر برگزار میکند.

کوثری افزود : انتخاباتی که در نظام جمهوری اسلامی برگزار می شود ۲ فرصت ایجاد می کند : اولین آن برای مردم که می توانند با شرکت در انتخابات اعمال نظر نموده و حق خود را اعمال می کنند و نظرشان را در مورد برنامه های موجود اعلام می کنند ؛ در این فرایند مردم اعلام نظر می کنند که؛

آیا از شرایط موجود راضی هستند ؟

آیا به دنبال تغییر شرایط هستند؟

آیا به دنبال تثبیت شرایط هستند ؟

دومین فرصت هم برای خود نظام اسلامی است که انتخابات باعث می شود ما دچار انسداد یا بن بست نشویم.

 انتخابات ساز و کاری است تا ساختار دچار روزمرگی نگردد و خود را با مطالبات آحاد جامعه وفق دهد.

کوثری در ادامه بیان داشت : ۲۸ خردادماه سال جاری ۲ انتخابات مهم برگزار میگردد ؛ انتخابات بسیارسرنوشت ساز ریاست جمهوری در بعد ملی و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در بعد محلی ؛ وظیفه ما به عنوان متولیان برگزاری انتخابات این است که با توجه به اهمیت این دو انتخابات تمهیدات لازم را بیندیشیم تا انتخابات به نحو احسن و بدون حاشیه برگزار گردد لذا برای این مهم ۴ اصل برای ما مهم است؛امنیت انتخابات ،سلامت انتخابات ، مشارکت در انتخابات؛ورقابت در انتخابات. لذا در این چارچوب تمهیداتی را اندیشیده ایم و مبتنی بر آن قبل از فرایند شروع دستور انتخابات به صورت رسمی در اسفند سال ۱۳۹۹ اقداماتی را در دستور کار قرارداده و بر اساس ارزیابی و آنالیز انتخابات های گذشته نقاط ضعف و قوت احصا و برنامه ریزی لازم صورت پذیرفته است .

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری در ادامه بیان داشت : قبل از صدور دستور رسمی فرایند انتخابات طبق برنامه ریزی صورت گرفته تیمهای ترکیبی متشکل از کارشناسان امنیتی؛بازرسی؛ارتباطات و فن آوری اطلاعات و... به منظور ارزیابی به شهرستانها اعزام تا از همه ابعاد موضوعات را بررسی و مباحثی که احتمال دارد در فرایند انتخابات مارا دچار چالش و اشکال کند ارزیابی و برنامه های اجرایی برای رفع آنها تعریف گردد که این مهم صورت پذیرفته و انتظار آن است که انتخابات بدون حاشیه و به نحومطلوب منطبق بر برنامه ریزی های لازم صورت گیرد .

کوثری افزود : از ۱۸ اسفند ماه سال گذشته دستور شروع فرایند انتخابات از طریق وزارت کشور به استان ابلاغ گردیده که در این راستا مهمترین موضوع یعنی تشکیل هیات های اجرایی در دستور کار قرار گرفته و در ۲۴ شهرستان و ۵۹ بخش در مجموع ۸۳ هیات اجرایی برای فرایند انتخابات در سطح استان تشکیل شده است .

وی افزود: برای اولین بار ثبت نام ها به صورت تفکیک شورای شهری و روستایی در دو بازه زمانی گوناگون انجام گرفته است و دلیل این امر شرایط حاضر منبعث از بیماری کرونا است که با توجه به دغدغه هایی که وجود دارد به منظور حفظ سلامت مردم این تدبیر اندیشیده شده است و طبق برنامه ریزی انجام شده در بازه زمانی اسفندماه ۹۹ ثبت نام شورای شهر و در بازه زمانی فروردین ۱۴۰۰ شورای روستایی صورت پذیرفته است .

رییس ستاد انتخابات استان در ادامه بیان داشت : تعدادکل دواطلبین ثبت نامی در شورای شهر و روستا ۲۱۱۱۶ نفر می باشد که نسبت به دوره قبل ۱۴/۶درصد رشد ثبت نام در سطح استان داشته ایم . وی گفت : از تعدادثبت نام کنندگان ۱۳/۴ خانمها و ۸۶/۶ آقایان می باشند . همچنین کل ثبت نام شورای شهر ۱۵۳۹ نفر بوده که نسبت به دوره قبل ۱۷ درصد رشد داشته است .

کوثری افزود : به طور متوسط برای هرکرسی شورای شهر ۵/۵نفر ثبت نام کرده اند و در کل استان ۲۷۱ کرسی اصلی و ۱۶۷ کرسی علی البدل داریم .

رییس ستاد انتخابات استان افزود : تعداد بانوان ثبت نامی ۱۵۶ نفر می باشد که نسبت به دوره قبل ۱۵ درصد افزایش داشته است.

وی گفت : در شهر زاهدان برای هرکرسی ۲۸ نفر ثبت نام نموده اند که بالاترین تعداد داوطلب در سطح استان می باشد.

دکتر کوثری افزود: شیوه ثبت نام در انتخابات این دوره منبعث از فضای موجود کرونایی به ۳روش غیرحضوری و ۱ روش حضوری بوده که در این راستا اطلاع رسانی لازم صورت گرفته و بالغ بر ۳۳ درصد از ثبت نام کنندگان در انتخابات از روش غیرحضوری و مابقی از روش حضوری استفاده نموده اند .

کوثری افزود : هیات اجرایی در بازه زمانی مقرر صلاحیت افراد را بررسی که حسب استعلامات صورت گرفته از سوی مراجع چهارگانه ۱۱ درصد از کل داوطلبین ردصلاحیت گردیده و پس از موعد مقرر موضوع به هیات نظارت شهرستان ها ارسال شده است .

بالغ بر ۸۰ درصد از داوطلبین در هیات نظارت شهرستان ها نیز تایید و افرادی که ردصلاحیت گردیده اند ضمن اعتراض به هیات نظارت استان موضوع در حال رسیدگی می باشد .

رییس ستاد انتخابات استان درادامه بیان داشت : هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی مستقیم زیرنظرمجلس شورای اسلامی است لیکن سعی گردیده ضمن تعامل با این مجموعه و همچنین مراجع استعلام دهنده فضایی را شکل دهیم تا روند ارزیابی ها به منظور تایید صلاحیت ها بیش از پیش افزایش یابد و امیدواریم این تعاملات مثمر ثمر باشد .

کوثری در ادامه با اشاره به موضوع داوطلبین شوراهای روستایی بیان داشت : مجموع ثبت نام کنندگان شوراهای روستایی ۱۹۵۸۶ نفر بوده که نسبت به دوره گذشته ۱۴/۵ درصد رشد داشته است . برای هر کرسی شورای روستا ۲/۲ درصد ثبت نام نموده اند .

وی گفت : در ۳۴۹۶ روستا که واجد شرایط انتخابات شورای روستایی بوده اند این فرایند انجام خواهد گرفت ؛ ۱۲۰ روستا در سطح استان دارای شورای ۵ نفره و مابقی ۳ نفره می باشند .

ایشان افزود : ۱۰۷۲۰ نفر برای کل کرسی های شورای روستایی می باشد که از این تعداد ۲۶۶۵ نفر بانوان می باشند که طبق ارزیابی ها حضور بانوان با افزایش ۱۰۹ درصدی نسبت به دوره قبل مواجه بوده است. از کل دواطلبین ثبت نامی در حوزه روستایی ۱۴درصد بانوان بوده اند.

رییس ستاد انتخابات استان در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از بخشداران سطح استان افزود : در دوره های گذشته روستاهای واجد شرایط متوسط بین ۸۰ تا ۱۰۰ روستا ثبت نام ها به حدنصاب نمی رسید لیکن امسال مبتنی بر یک برنامه ریزی هدفمند و با تلاش بخشداران و پیگیری ها از ستاد انتخابات استان کلیه روستاها انتخابات برگزار می گردد به غیر از ۲ روستا.

کوثری افزود: در شهرستان دلگان در انتخابات شورای روستایی تعداد بانوان بیش از آقایان بوده اند یعنی۵۲ درصد بانوان ثبت نام داشته اند . وی گفت : به لحاظ جمعیت استان سیستان و بلوچستان ۳/۲ درصد جمعیت کل کشور را دارد لیکن در مجموع ثبت نام کنندگان تعداد دواطلبین استان ۸/۵درصد ثبت نامی های کل کشور را تشکیل می دهد که این نکته بسیار حایز اهمیت است . ایشان افزود: ۲۱درصد از دواطلبین شورای شهر و ۱۹درصد شورای روستا دارای سابقه عضویت در شوراها را دارا می باشند .

رییس ستاد انتخابات استان در ادامه در بحث مدرک تحصیلی داوطلبین اظهار داشت : در انتخابات شورای شهر بالغ بر ۵۵ درصد داری مدرک تحصیلی لیسانس و ۹ درصد داوطلبین حوزه روستایی دارای مدرک تحصیلی دیپلم می باشند.

وی گفت : در حوزه روستایی ۵ نفر دارای مدرک دکتری نیز حضور دارند.در زمینه شغل داوطلبین بالغ بر ۵۶/۵درصد از داوطلبین شهری فرهنگی یا کارمند و ۱۱ درصد داوطلبین روستایی کشاورز هستند. ۵۲ درصد از دواطلبین شهری در گروه سنی بین ۲۵ تا ۴۰ سال و ۵۰/۵درصد از داوطلبین روستایی بین سن ۲۵ تا ۴۰ سال می باشند که این موضوع نشان می دهد داوطلبین شوراهای جدید بیشتر از نسل جوان می باشند .

کوثری در ادامه بیان کرد : از تعداد کل افراد ثبت نامی که ۱۵۳۰ نفر می باشد تا کنون ۱۲۸۸ نفر تایید صلاحیت و تعداد ۷۹ نفر از ادامه حضور در فرایند انتخابات انصراف و تعداد ۱۶۳ نفر حسب استعلامات مراجع چهارگانه در هیات های اجرایی ردصلاحیت گردیده اند .وی گفت : در حین بررسی صلاحیت ها ۵ نفر دیگر نیز از ادامه مسیر انصراف و در مجموع تا کنون تعداد ۸۴ نفر از عرصه حضور در رقابتهای انتخاباتی انصراف داده اند .

کوثری افزود : ۲۴ ارریبهشت ماه زمان قطعی اعلام اسامی داوطلبین به فرمانداری ها می باشد که آن زمان تعداد دقیق افراد تایید صلاحیت شده و رد صلاحیت شده مشخص گردیده و اعلام خواهد شد .

بیشترین داوطلبین به ترتیب در شهرهای زاهدان ۳۱۵ نفر ؛ ایرانشهر ۹۶ نفر ؛ خاش و چابهار ۷۷ نفر می باشند .

کوثری افزود: مبتنی بر یک راهبرد مشخص مقرر گردیده جلسات اقناعی توسط مراجع رسیدگی کننده به پرونده داوطلبین ردصلاحیت شده با حضور خود آنها تشکیل شود تا حداکثر دقت لازم و اقناع سازی و گسترش دامنه تاییدی ها حسب ضوابط قانونی انجام پذیرد.

رییس ستاد انتخابات استان در ادامه افزود : راهبرد رسانه ای دشمنان نظام مایوس سازی است که مصداق آن ترغیب مردم برای نرفتن به پای صندوق های رای می باشد؛ دشمن مبتنی بر راهبرد خود مشکلات را بزرگ جلوه داده و دستاوردها و خدمات را کوچک می نمایاند لذا می بایست رسانه های ما نیز در داخل مبتنی بر این راهبرد برای خود راهبرد رسانه ای موثر تعریف نمایند .

اصحاب رسانه باید مبتنی بر بینش و فهم خود با جریان دشمن مقابله کنند، مشکلات هست و نمی توان آنها را کتمان کرد اما نباید مشکلات محملی شود برای زیر سوال بردن نهاد انتخابات.

رییس ستاد انتخابات استان گفت : هیچ اشکالی به هر میزان باشد نباید اصل انتخابات را مخدوش کرد. انتخابات یک فرصت است و یک ابزار که مردم حق خودشان را اعمال کنند.

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری افزود: رسانه ها باید شرایط کشور را به درستی تبیین کنند ؛ اکنون شرایط منبعث از تحریم های ظالمانه دشمن است و به نوعی می توان گفت در یک جنگ تمام عیار حضور داریم که تنها عنصر جنگ نظامی از آن غایب است.

رییس ستاد انتخابات استان در پایان گفت : استان سیستان و بلوچستان یک استان دارای تنوع قومی و مذهبی است که این مساله البته یک فرصت هست لیکن بعضا در مواقعی به مانند انتخابات به یک آسیب نیز می تواند تبدیل می شود؛ رای دادن براساس قومیت،مذهب،طایفه در زمان انتخابات برجسته می شود و عده ای بر موج شکاف های منبعث از این افکار سوار شده و بر تقویت این نگاه کمک نموده و انتخابات را دچار حواشی می کنند ؛ در انتخابات باید شایسته گزینی و برنامه محوری جایگزین مباحث قومی و مذهبی شود و رسانه ها می توانند در این آگاه سازی نقش موثری ایفا کنند.

تعداد بازدید : ۳۵۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید