مهندس هاشمی عنوان کرد: ریشه بسیاری از ناامنی‌‌ها در سیستان و بلوچستان مواد مخدر است

مهندس هاشمی عنوان کرد: ریشه بسیاری از ناامنی‌‌ها در سیستان و بلوچستان مواد مخدر است
استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بسیاری از ناامنی‌ها در سیستان و بلوچستان ریشه در پدیده قاچاق مواد مخدر دارد

مهندس علی‌اوسط هاشمی در شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر سیستان و بلوچستان که با حضور قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، معاون کاهش تقاضا و مشارکت های مردمی، معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل و مدیر کل بازرسی این ستاد برگزار شد بیان داشت: متاسفانه فقر و بیکاری عاملی برای سوق یافتن افراد به قاچاق مواد مخدر است.

وی با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان در خط مبارزه با مواد مخدر قرار داشته و بالاترین میزان کشفیات را دارد توصیه کرد تا به منظور تقویت مبارزه و تسکین بخشی از آلام درد های مردم بخشی از محل فروش مواد مخدر به واسطه تهیه تولیدات دارویی به این استان اختصاص یابد.

وی ادامه داد: ضعف مالی و اعتباری بسیاری از دستگا‌ه‌های اجرایی در استان مانعی برای توجه به کار های فرهنگی و پیشگیرانه است که باید مورد توجه قرار گیرد.

استاندار گفت: به طور مثال مجموع درآمد شهرداری زاهدان در طی یک سال 60 میلیارد تومان است که این رقم حتی پاسخگوی هزینه‌های ان نیست چه برسد به اجرای طرح های فرهنگی و زدودن غبار ماتم از چهره شهر زاهدان.

استاندار همچنین در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بیان داشت: گلوگاه های سیستان و بلوچستان در حال حاضر به دلیل استفاده از شیوه های قدیمی به نقطه رنج مردم تبدیل شده است.

 وی با بیان اینکه شیوه های مبارزه و بازرسی در ایست و بازرسی های بین راهی و گلوگاه های استان بسیار ابتدایی و با شیوه های قدیمی اعمال می شود اظهار داشت: باید کرامت انسانی در گلوگاه های استان و ایست و بازرسی ها در دستور کار قرار گیرد و استفاده از ابزار ابتدایی برای بازرسی جای خود را به امکانات و تجهیزات امروزی بدهد تا بیش از این برای مردم استان و مسافران سایر نقاط کشور به نقاط رنج تبدیل نشود.

  استاندار سیستان و بلوچستان همچنین خواستار حمایت های روانی و معنوی از خانوده های آسیب دیده ناشی از قاچاق مواد مخدر شد و گفت: به دلیل اشتباه برخی از افراد و در معرض حبس و یا اعدام قرار گرفتن آنها بسیاری از کودکان و خانواده ها دچار آسیب می شوند که در این راستا حمایت از آنها باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

مهندس هاشمی اذعان داشت: رافت حاکم در نظام اسلامی باید به زیبایی منشا اثر بوده و اجازه ندهیم که بچه ها و یا نوجوانان آسیب دیده از این موضوع از دایره نظام خارج شوند.

 مهندس هاشمی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت:برای روند مبارزه و پیشگیری از پدیده شوم مواد مخدر و قاچاق نیازمند تهیه برنامه ای دانش بنیان هستیم.

 وی با اشاره به اینکه این برنامه باید اقتصاد، معیشت، توانایی و ارزش ها و کرامت انسانی را مورد هدف قرار دهد افزود: رویکرد پیشگیری و یا مقابله تنها در حیطه اختیارات دولت نیست و در این راستا باید با تغییر نگاه عمومی تمامی آحاد و اقشار جامعه را برای حصول جامعه ای سالم با خود همراه ساخت.

 وی خاطرنشان ساخت: ما نیاز به بازنگری جدی فرهنگی و اجتماعی در این راستا هستیم و نباید در این راه نگاهمان را تنها به برخورد نیروهای امنیتی و نظامی معطوف کنیم.

 وی با اشاره به اینکه نباید اجازه داد قبح مصرف مواد مخدر و یا خرید و فروش آن در جامعه شکسته شود ابراز داشت: تمامی افرادی که دل در گرو پیشرفت و سلامتی جامعه و خانواده خود دارند باید برای مقابله و پیشگیری در این راه با دولت همراه شوند.

استاندار گفت: سیستان و بلوچستان دروازه ای است که علاوه بر قربانی شدن در این مسیر بی توجهی به آن کشور را نیز قربانی می کند.

 وی تاکید کرد: از این رو دولت و ستاد مبارزه با مواد مخدر باید با نگاه ویژه ای به استان به ویژه در حوزه اعتبارات و اجرای طرح های فرهنگی داشته باشد.

 استاندار همچنین بر ضرورت تشکیل شورای منطقه ای مبارزه و مقابله با مواد مخدر در شرق کشور تاکید کرد و گفت: پیشنهاد می شود شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با همکاری استان های کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی به صورت واحد و منطقه ای تشکیل و به عنوان بازوی اصلی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور  فعالیت کند.

 وی تاکید کرد: مواد مخدر حیات، سلامت و ارزش های انسانی را به مخاطره انداخته و لذا باید دراین راه موضع فعالی اتخاذ کرد.

۲۹ اَمرداد ۱۳۹۳ ۱۷:۵۱