اطلاعیه شماره 10 ستاد بحران کرونای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

اطلاعیه شماره 10 ستاد بحران کرونای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
به نام خالق سلامتی،

با سلام و احترام خدمت تمامی هم استانی های عزیز و با آرزوی صحت، سلامت و سعادت همه هموطنان ارجمند، نکات مهم و قابل ذکر در خصوص بیماری کووید-19 و آخرین وضعیت این بیماری در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و به شرح ذیل می باشد:

1) مهمترین اقداماتی که باید حتما توسط هم استانی های عزیز رعایت شود:

الف) جدّیت هر چه بیشتر در اقدامات پیشگیرانه و رعایت اصول بهداشت فردی با تاکید بر رعایت آداب عطسه و سرفه، شستشوی مرتب دست ها با آب و صابون مایع و رعایت فاصله حداقل یک و نیم متر با دیگران( اعم از سالم و یا بیمار)

ب) ماندن در منزل، عدم حضور در اماکن شلوغ و پر ازدحام مانند بازارها و امثال آن، عدم شرکت در هرگونه مراسم مذهبی یا غیر مذهبی، دیدارهای فامیلی، عروسی، مراسم ختم و امثال آن. شایان ذکر است در حال حاضر کاهش تردد و رفت و آمد های غیر ضروری یکی از مهمترین اقدامات برای کاهش چرخش ویروس است و بدین جهت در بسیاری از مناطق و شهرها "محدودیت رفت و آمد" اعمال شده است.

ج) مراجعه به پزشک در صورت داشتن سرفه خشک، گلودرد، تب و تنگی نفس

د) حفاظت ویژه و مراقبت از افراد در معرض خطر مانند افراد مسن، بیماران مزمن، بیماران دچار نقص ایمنی، بیماران پیوندی، بیماران مصرف کننده داروهای کورتیکو استروئید، زنان باردار و کودکان خردسال.

ه) همکاری کامل با کارکنان بیمارستان ها، کارکنان اورژانس 115 و کارکنان حوزه بهداشت که به منظور درمان بیماران، شناسائی افراد در معرض خطر و انجام مراقبت های بهداشتی برای اطرافیان و سایر افراد در معرض خطر در قالب بسیج ملّی شکست کرونا انجام می شود.

ز) مراجعه به سامانه بسیج ملّی شکست کرونا به نشانی www.salamat.gov.ir به منظور ثبت اطلاعات، غربالگری و در صورت لزوم دریافت راهنمائی برای مراجعه به نزدیکترین مرکز دریافت خدمات

ح)خویشتنداری، حفظ خونسردی و کسب اطلاعات مربوط به کووید-19 صرفا از وزارت بهداشت. این اطلاعات از طریق صدا و سیما و پایگاه های خبری متعلق به دانشگاه های علوم پزشکی منتشر و توسط منابع خبری معتبر بازنشر می شود. همچنین سامانه های تلفنی 4030 و 190 به صورت شبانه روزی آماده ارائه رهنمودهای آموزشی و ارائه اطلاعات مرتبط با مراجعه به مراکز غربالگری می باشد.


2) گزارش آخرین موارد مثبت آزمایشگاهی:

تا این لحظه (ساعت 15:00 روز چهارشنبه 21 اسفند ماه) تعداد موارد مثبت آزمایشگاهی بیماری کرونا در استان سیستان و بلوچستان 44 مورد و در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان 31 مورد می باشد. شایان ذکر است موارد فوق صرفا شامل موارد مثبت و تائید شده آزمایشگاهی است و برخی از بیماران که دارای علائم هستند با تشخیص بالینی پزشکان محترم متخصص تحت درمان و مراقبت لازم قرار گرفته اند.

از مجموع 31 بیمار با تست کرونای مثبت 9 نفردر بیمارستان بستری هستند و 21 نفر نیز پس از دریافت خدمات درمانی مرخص شده اند. در این مدت یک نفر از بیماران با آزمایش کرونای مثبت جان خود را از دست داده است.
همچنین یک نفر از اهالی سیستان و بلوچستان که در استان خراسان رضوی به بیمارستان مراجعه کرده و در همان استان فوت نموده است نیز در چند روز گذشته با لحاظ شراط بهداشتی در زادگاه خویش به خاک سپرده شده است.
شایان ذکر است آمار ساکنان استان سیستان و بلوچستان‌ که در سایر استان ها به مراکز درمانی مراجعه و تحت درمان قرار می گیرند نیز به سرجمع آمار استان سیستان و بلوچستان اضافه می شود.

کمیته آموزش و اطلاع رسانی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
۲۳ اسفند ۱۳۹۸ ۱۴:۲۶
تاریخ ویرایش خبر : ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ ۱۴:۲۵